Benim işletmem iş yeri Sağlayıcısı Google My Business Provider Nedir?

1 Mayıs 2020
1834
Bakıldı

Google, ilk olarak 2019 yılı Kasım Ayın’da ABD’deki işletmelere özel olarak sunduğu Google My Business Sağlayıcı Provider adlı hizmeti tüm dünya’ya sunmak için hazırlanıyor.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]

Bu hizmetin adı ( Google My Business Prover ) olarak lanse edilmektedir.
Bu girişim aslında diğer şirketlerin veya kuruluşların Google My Business’ta birlikte çalıştıkları işletmelerin ve kuruluşların doğrulanmasına yardımcı olmaktadır. Kısacası, başkalarının mevcut doğrulanmış işletmeleri Google My Business’a eklemesine izin vermenin bir yoludur.

Google My Business Provider hakkında detaylı bilgi

Mike Blumenthal Şu yazı ile Google My Business Provider için iş sağlayıcı programı adı altında anlamlı bir özete yer vermiş “İş yeri Sağlayıcı programı ( Provider ), Ticaret Odaları, küçük işletme müşterileri olan bankalar gibi kuruluşların üyeleri veya müşterileri için bir Google My Business Doğrulamasını kolaylaştırmasını sağlamak için tasarlanmıştır.” 

Google , “İş yeri sağlayıcım ( Provider ), Büyük miktarda iş verilerini işleyen grupların veya kuruluşların, işletmelerin Google Haritalar’daki ve Google My Business üzerinden Arama’daki çevrimiçi varlıklarını talep etmelerine yardımcı olmak için Google ile ortaklık kurabileceği bir programdır.”

Kimler Google My Business Provider Programına katılabilir ve Başvuruda bulunabilir?

ilgili Sektörede Gerçek Hizmetlerini sunan bankalar, otomobil satıcıları, dağıtım ve dağıtım şirketleri, telefon şirketleri, turizm ve hükümet kuruluşları, alışveriş merkezleri, havaalanları vb. Gibi çeşitli sağlayıcılar My Business Provider programına başvurabilir.

My Business Provider olmak için Google hesap yöneticinize ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz Buradan Google uzmanlarına soru sorabilirsiniz.

Bu Programa direkt olarak başvuru link’i mevcut değildir. Google forumlarda bu hizmeti almak adına bir çok konu açılmış fakat uzmanların yorumlarda da belirttikleri üzere herhangi bir başvuru linkinin olmadığı sadece Google benim işletmem Google Personellerinin bu konu hakkında bilgi verebileceği belirtiliyor.

Google Provider Olabilirmiyim Nasıl Provider Olabilirim ?

Bu programa başvurmak için öncelikle daha önce google haritalarda kayıt edilmemiş şirketlerin toplu bir konum doğrulama listesine ihtiyacınız var Google tarafından hazırlanmış olan bir cvs dosyasına toplu konum doğrulama listenizi giriyorsunuz. Daha Sonra Google’da https://partnerdash.google.com/mybusinessprovider bu link ile oturum açarak Cvs dosyasını google’a ulaştırıyorsunuz.

Fakat bu programa başvurabilmeniz için öncelikle geliştirici olmanız gerektiği belirtiliyor. Google tarafından hazırlanmış olan Api’yi Googlecloud hesabı üzerinden yüklemeniz gerekmektedir. Geliştirilen bu api sayesinde Google temsilcilerinin yönlendirmeleri doğrultusunda başvuru gerçekleştirmektesiniz.

Aşağıda belirteceğim SSS linkinde google bu konu ile ilgili bir takım bilgilere yer vermiş başvuru yapacak partnerlara belirli kriterler getirmiş

Provider konusu ilgili bazı önemli SSS’ler :

Google My Business Provider olma kriterleri

Programla ilgili gereksinimler:

 • Bir iş ortağının sağladığı tüm işletmelerin bir mağazası olmalıdır. Yalnızca online işletmeler ve salt Hizmet Bölgesi İşletmeleri uygun değildir.
 • Önerilen iş ortağı sadece dijital ortamda değil, gerçek dünyada da işletmelerle etkileşimde bulunmalıdır. Örneğin, bir üretici, tedarikçi firmaları veya dağıtımcıları için potansiyel müşterileri veya bir banka, bu hizmetten yararlanabilecek küçük satıcıların bilgilerini Google’a sağlayabilir. Ancak, iş ortakları doğrulamalar için ücret talep etmemelidir.
 • Önerilen iş ortağı, doğruladığı işletme girişlerine erişim sahibi olmamalıdır.
 • Ajanslar, SEO’lar ve bayiler bu program için uygun değildir. 

Yasal gereksinimler:

 • Önerilen iş ortağı, Hizmet Şartlarını kabul etmelidir. Bu, API’ye kaydolma veya CSV gönderim sürecinin bir parçasıdır. 

Bu Programa dahil olanlara Google Rozet verecekmi?

Hayır, bu program için şu anda herhangi bir Google rozeti verilmiyor. Ancak, onaylanmış konuşma noktalarını kullanarak yaptığınız iş ortaklığından söz edebilirsiniz.

Google My business Provider işletme Sağlayıcıların görevi nedir?

Google My Business, işletmelere Google Haritalar ve Arama’daki çevrimiçi girişlerini yönetmeleri için sunulan ücretsiz bir hizmettir. Google My Business, işletmelerin çevrimiçi varlıklarını yönetebilmeleri için firmalarını doğrulamasını gerektirir. Gruplar veya kuruluşlar, işletmeler adına doğrulama kodları oluşturmak için işletme verilerini Google ile paylaşır. İş yeri sağlayıcılar oluşturulan bu kodları Google My Business’taki girişlerini hızlı bir şekilde doğrulamak için kullanan işletmelere dağıtır. Bir işletme için oluşturulan kod yalnızca söz konusu işletme tarafından kullanılabilir.

Bu programın faydaları nelerdir?

My Business Provider ile yerel satıcıların Google Haritalar ve Arama’da çevrimiçi olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Eklenilen İşletmeler desteğinizle büyüyecek ve gelişecektir. Yerel satıcıların güçlü bir çevrimiçi varlığa ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz, Google ile olan bu ortaklık kendinizi diğer rakiplerden ayırt etmenize yardımcı olabilir.

Google Trusted Verifier Hizmeti varken neden Google My Business Provider Programı devreye alındı

Son bir kaç aydır sadece Türkiye değil Avrupa’da da çeşitli Ülkelerde Google haritalarda çok ciddi bir bilgi kirliliği ve spam oluşmaya başlandığı google haritalarda ve forumlardaki şikayetlerde de gözlemlenmektedir. Bir çok spam şikayeti ve Harita eklemelerin yoğunlaştığını düşündüğüm bu dönemde Google Temsilcilerinin yeni bir program başlatarak şirketlerin doğruluğu hakkında daha detaylı bilgi isteklerini gözlemlemekteyim.

Google tarafından İşletme sağlayıcılardan talep edilen bilgileri aşağıdaki başlık altında paylaşıyorum

Google My Business Provider istenilen bilgiler

Eğer Google tarafından size İşletme sağlayıcı görevi verilir ise tarayıcınıza https://partnerdash.google.com/mybusinessprovider adresinden erişebilirsiniz . Aşağıda belirtilen metrikler doğrultusunda ilgili işletmenizi doğrulayabilirsiniz

 1. Oluşturan e-posta adresi: Belirteci oluşturan kullanıcı.
 2. Süre sonu: Doğrulama kodunun süresinin belirli olduğu tarih.
 3. Konum: Bir işletmenin Google Haritalar’da nasıl görüneceğini açıklayan adres ve diğer ayrıntılar.
 4. Etiket:  Belirtecin oluşturulduğu CSV dosyasına verilen toplu etiket.
 5. Saat oluştur: Belirli bir doğrulama jetonunun oluşturulduğu saat.
 6. Ad: Doğrulama kodunun benzersiz adı.
 7. Talep durumu: Bir doğrulama belirtecinin talep edilip edilmediğini açıklar.

Google Bu Hizmeti herkese vermelimi ?

Şahsi düşüncem, Sektörde ciddi tecrübelere sahip kişiler yerine sadece para kazanma amaçlı Sektör Tecrübesinden yoksun kişilere bu hizmet verilirse, Google haritalarda şuan olduğundan daha fazla ciddi bir bilgi kirliliği oluşacaktır.

Türkiye’de özellikle bir çok servis firması vb. kişiler bir çok forumda satışa sunulan pinler sayesinde olmadık bölgelerde şirket olmasa bile konum eklettirdikleri gözlemleniyor. Eğer bu yetki verilirse Bu konumların daha fazla artacağını düşünüyorum.

Bir önceki alt başlıkta belirtilen bilgiler daha öncede firmalardan talep edilmekteydi fakat istenilen bilgilere bir takım yeni bilgiler eklenmiş. Programın amacı doğru hedeflere ulaşmak olsada yinede bu hizmeti bir çok kişi ücretli satacaktır. İlgili panel sahipleri Bu hizmeti ücretli bir şekilde satacak olsada özenli ve dikkatli olması gerekiyor.

Google Provider Programı hangi Ülkelerde var

Google Bu programla ilgili aşağıdaki notu kullanıcılarına yansıtmakta

Google, Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Varlıkların Kontrolü (OFAC) tarafından uygulanan yaptırımlara uymak zorundadır. Dolayısıyla, Google Benim İşletmem şu anda aşağıdaki ülke/bölgelerde bulunan işletmeleri desteklememektedir:

 • Kırım
 • Küba
 • İran
 • Kuzey Kore
 • Sudan
 • Suriye

Google Benim İşletmem, Çin’de de desteklenmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir