Daniel Coit Gilman Kimdir ?

10 Nisan 2020
1824
Bakıldı

Corona Virüs ile adı sıklıkla duyulan Johns Hopkins Üniversitesi ilk başkanı Daniel Coit Gilman kimdir sorusunun detaylı yanıtı bu konuda yer almaktadır.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]

Daniel Coit Gilman (6 Temmuz 1831 .norwich doğumlu, olup 13 Ekim 1908, Tarihinde Norwich’de yaşamını yitirmiş Johns Hopkins Üniversitesinin kurucusu ABD’li Amerikalı eğitimcidir.

Amerikalı eğitimci ve Baltimore Johns Hopkins Üniversitesi’nin ilk başkanıdır.

1852’de Yale Üniversitesinden Mezun Oluyor

1852’de Yale Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Gilman, arkadaşı A.D. White (1868’de Cornell Üniversitesi’nin ilk başkanı olan) ile Rusya’nın St. Petersburg şehrine gidiyorlar.

Gilman, St.Petersburg’da çalıştı ve daha sonra Berlin’de (1854-55) yılları arasında çalıştı. Daha sonra 17 yıl boyunca Yale’de kütüphaneci yardımcısı, coğrafya profesörü ve Yale’nin Sheffield Bilim Okulu yönetim kurulu sekreteri olarak görev aldı.

1872’den 1875’e kadar Berkeley’deki California Üniversitesi’ne başkanlık görevini üstlendi.

1875’te Johns Hopkins Üniversitesinin ilk Başkanlığını yaptı

1875’te Gilman, 1901’e kadar orada kalan Johns Hopkins’in ilk başkanı oldu ve daha sonra 1904’e kadar Washington DC’de Carnegie Enstitüsü’nün ilk başkanı olarak görev yaptı.

Gilman’ın Birleşik Devletler’deki yüksek öğrenim üzerindeki etkisi büyüktü. Johns Hopkins’i mezhepsel kontrol, lisans öğretiminde özümseme ve beşeri bilimlere özel dikkat göstererek modern üniversitenin bir örneği yaptı.

Üniversiteyi yönetim kurulunun kontrolüne getirdi, bilimleri müfredata soktu, ileri araştırmaları teşvik etti ve profesyonel okullar yarattı. Gilman, 1889’da müdür olduğu Johns Hopkins Hastanesinin yeniden düzenlenmesine yardımcı oldu. Aynı zamanda Ulusal Kamu Hizmeti Reformu Birliği’nin başkanıydı.

Daniel Coit Gilman resimleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir