Pc Hızlandırma Windows 10 | 5 Yeni yöntem 2020

5 Ocak 2020
Windows 10 hızlandırma Pc hızlandırma Roket
2665
Bakıldı

Bu konumuzda Pc hızlandırma windows 10 hızlandırma yöntemlerinden 5 tanesi hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Windows 10 işletim sistemi ile alakalı makaleleri yazmaya devam edeceğim.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]

Windows 10 kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi Bilgisayar pc hızlandırma yöntemlerinin nasıl olduğudur.
Konumuz altında 2020 yılında windows’unun nasıl hızlandırılacağını aktarmaya çalışacağım.

#Yöntem 1 : HPET TSC LAPIC | Yüksek Hassasiyetli Etkinlik Zamanlayıcısı

Windows 10 işletim sistemini hızlandırabilecek en bilindik özelliklerden bir tanesi HPET olabilir High Precision Event Timer olarak geçen bu özelliği zamanlayıcı ve multimedya olarak tanımlayabiliriz.
Toplam’da etkin olarak çalışan 3 adet zamanlayıcı mevcuttur. LAPIC, TSC ve HPET Bu zamanlayıcıların kendi aralarında özel kombinasyonları bulunmaktadır birbirlerinden bağımsız olarak çalışmamaktadırlar.
HPET bazı durumlarda oyun ve yazılımları en çok yavaşlatan performans kaybına sürükleyebilmektedir . Sırası ile HPET nasıl kapatılacağı hakkında bir takım bilgiler aktaracağım.

Bazı kullanıcılar windows komut satırına bcdedit /deletevalue useplatformclock  yazarak HPET’i devre dışı bırakmaya çalışmaktadır fakat sadece HPET komut satırına yazılan komut ile kapanmamakta yada silinmemektedir. Hpet Ayarları konumuzu inceleyebilirsiniz.

#Yöntem 2 : CPU Unpark | Uyuyan işlemciyi uyandırma

Bu Yöntem’de Windows’un gerçekleştirdiği CPU Parkin işlemini tamamı ile sonlandıracağız. Çünkü Windows olmadık zamanlarda, işlemcimizin çekirdeklerini ( threadleri) uykuya almaktadır. Bu durum neticesinde Bilgisayarımızın performansı düşmekte ve verim alamamaktayız.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Quick Cpu Cpu Unpark programını kullanacağız. Konuya ilişkin Cpu unpark makalesini okuduktan sonra Programı buradan indirebilirsiniz.

Programı indirdikten sonra Core parking index’i 100%‘e getirip, Unpark All ardından Apply dedikten sonra programı kapatabilirsiniz.

Cpu Unpark Cpu Parking
Cpu Unpark Cpu Parking

Not: Cpu Unpark olayı sadece bilgisayarınız yüksek performans modunda iken geçerli olacaktır. Pil modundayken güçten tasarruf etmeye devam edersiniz.

#Yöntem 3 : Standby List – Timer Resolution | Beklemedekiler Listesi Zamanlayıcı Çözünürlüğü

Standby List; Türkçe deyimle “Beklemedekiler listesi” Windows’un bazı işlemleri hafifletmek adına gerçekleştirdiği yazılım. Örnek verecek olursak bir dosya yada program açtığınızı varsayalım ve o programı kapattığınızda, Windows programı tekrar açabileceğinizi varsayarak programın en son kullanılan verilerini bellekte hazır bekletmektedir.

Bu durum bizi neden rahatsız etsin ?
Oyun oynadığımızı varsayacak olursak oyuna girdiğinizde, eğer Standby List çok dolmuşsa ve yeterli bellek kalmadıysa anlık olarak takılmalar yaşayabilirsiniz.

Timer Resolution; Türkçe deyimle “Zamanlayıcı Çözünürlüğü” Yöntem 2 ‘de belirtiğimiz LAPIC, TSC ve HPET zamanlayıcıların işlem aralıklarını belirten bir çalışma prensibidir. Timer Resolution normal şartlarda Windows’da stabil olarak 15.6 ms‘dir. Stabil ayarlarda iken her işlem arasına Her saniyede bir 64 kere boşluk koyar Bizim yapmamız gereken ise bu ayarı olabildiğince düşürmek ve Oyunlarda yüksek performans edebilmek.

Akıllı bekleme listesi nasıl düzenlenir ve Ön belleği nasıl boşaltırız ?

Daha fazla FPS daha fazla verimlilik için yukarıdaki ayarların belirtildiği şekilde olması gerekmektedir.
Yukarıda belirttiğim ayarları aynı anda yapmanın bir yolu mevcut.
Bu iki yöntemi Intelligent Standby List Cleaner programı sayesinde gerçekleştirebiliriz . bizzat DDU‘nun yapımcısı ve yayımcısı WagnardSoft tarafından geliştirilmektedir 
Programın son sürümü için tıklayın ! Programı indirin ve ISLC klasörünü istediğiniz herhangi bir klasöre çıkartın (tavsiye olarak “C:\Program Files\” klasörüne) çıkartabilirsiniz.

Klasöre çıkartma işlemi bittiyse ISLC programını açabilirsiniz. Görsel’de yapılmış olan aynı ayarları uygulayabilirsiniz.

Intelligent Standby List Cleaner Akıllı Bekleme Listesi Temizleyici
Intelligent Standby List Cleaner Akıllı Bekleme Listesi Temizleyici

Ayarları yukarıdaki görseldeki yaptıktan sonra Start tuşuna basabilirsiniz yapılan işlemler sonucunda, Bilgisayar her açıldığında Akıllı Bekleme Listesi ayarları istediğimiz şekilde olacaktır

 1. Timer Resolution ayarlarını otomatik yaparsak, gerçekleştirdiğimiz her işlemden verim elde etmiş olacağız.
 2. Eğer belirtilen iki koşulda yukarıdaki gibi gerçekleştirilirse 1G’dan az boş belleğimiz kaldığında aynı zamanda 1G’dan fazla Standby List mevcutsa Standby List’i boşaltacaktır.

#Yöntem 4 : Regedit Edit | Kayıt Defterini Düzenleme

Bu yöntemde regedit ( kayıt defteri ) üzerinde bazı değişiklikler gerçekleştireceğiz. Verilecek tüm bilgiler sizin insiyatifiniz doğrultusundadır. işlemleri gerçekleştirmeden önce kayıt defterinizin yedeğini almanızı tavsiye ediyorum, herhangi bir sorun oluşturacağını düşünmüyorum fakat yedek almak her zaman akıllıca olacaktır.
Windows tuşu + R çalıştırı açtıktan sonra regedit komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açalım. Daha sonra Aşağıdaki işlemleri uygulayabiliriz:

 1. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile yolundaki NetworkThrottlingIndex kaydını ffffffff olarak değiştirelim. yaptığımız işlemle, Windows’un ağ bant genişliğine koyduğu limiti ortadan kaldırıyoruz.
 2. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile yolundaki SystemResponsiveness kaydını 00000000 olarak değiştirelim. Windows uygulamaların ve bazı oyunların sistem kaynaklarının sadece %80’ini kullanmasına izin vermektedir Bu limiti ortadan kaldırıyoruz.
 3. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile\Tasks\Games yolundmevcut olan GPU Priority kaydını 8 ve Priority kaydını 6 olarak değiştirelim. Yapılan işlem sonrasında bu tarz uygulamaların önceliklerini de artırmış oluyoruz.
 4. HKEY_CURRENT_USER\System\GameConfigStore gidelim ve bir 32-Bit DWORD değeri oluşturalım daha sonra adını GameDVR_FSEBehavior yapıp değerini 2 olarak düzenleyelim. Windows’un “Tam ekran iyileştirmeleri” adı altındaki uygulamaları için yavaş diyebiliriz. Bu gecikmeleri ortadan kaldırmış oluyoruz.

# Yöntem 5 : Control Flow Guard | Akış Korumasını Kontrol Et

Meltdown ve Spectrenin zararlarından sonra Windowsun bir güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Fakat bu özellik Bilgisayarımızda oyun oynarken performans kaybı yaşatmaktadır.

Bu Özelliği devre dışı bırakmak sizin elinizde Bu duvarı aşabilen henüz bir açık bulunamadı fakat siz yinede tedbiri elden bırakmak istemiyorsanız, devre dışı bırakmak yerine oyunlarınızı veya uygulamalarınızı (özellikle internet tarayıcınızı) performans artışı için istisna olarak ekleyebilirsiniz. Windows Defender’ı Windows Güvenlik duvarını açalım ve resimde görmüş olduğunuz şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Windows Cfg ayarı Programa özel Cfg kapatma 1
Windows Cfg ayarı için Öncelikle Güvenlik Duvarı ekranında Sol Kısımdaki Uygulama ve Tarayıcı Denetimi’ne tıklıyoruz
Windows Cfg ayarı Programa özel Cfg kapatma 2
Uygulama ve Tarayıcı denetimindeki sayfa’da En aşağıda bulunan Exploit Protection ayarları’na tıklıyoruz.
Windows Cfg ayarı Programa özel Cfg kapatma 3
Açılan sayfa’da Dilersek CFG’yi tamamen kapatabilirsiniz. Tamamen kapatmak istemiyorsanız. Program Ayarları sekmesine tıklayalım
Exploit Protection ayarları sayfasında Program ayarlarında Cfg’yi devre dışı bırakmak istediğimiz programı seçtikten sonra Ekrana dikkatli bakın Denetim Akış Koruması CFG seçeneği biraz aşağıdadır. Sistem Ayarlarını geçersiz kıl Açık yaparak uygula butonuna tıklıyoruz.

Not: Konuda belirtilen işlemi gerçekleştirmeniz akabinde gerçekleştirdiğiniz işleve göre alacağınız riskler sizin insiyatifinizdedir. Bu işlemlerin bilgisayarınızda açık oluşturup oluşturmaması sizin gerçekleştirdiğiniz işlemlere bağlıdır.

Yukarıda anlatılan konular hakkında soru ve görüşlerinizi yorum altında belirtebilirsiniz. Bilgisayar ve Oyunlar ile ilgili performans düzenlemeleri hakkında yeni bilgiler ekleyeceğim takipte kalabilirsiniz.

Tüm Yorumları

 • 1909den sonraki sürümlerde HPET kapatırsanız daha düşük fps alırsınız. 1909 dan sonraki herhangi bir windowsu yükleyip test yapmanızı tavsiye ederim . Dediğiniz olayı windows değiştirdi.

  kullanıcı 6 Nisan 2020 06:18 Yanıtla
 • HPET kapatırsanız bilgisayarınız daha kötü olur yanlış bilg vermeyin o yazdığınız olay eski widos 10 sürümlerinde geçerlidir. Kopyala yapıştır yapmadan araştıralım

  kullanıcı 2 Nisan 2020 15:49 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir