Mutlu Evlilik ve Sosyal Medya

23 Kasım 2019
Mutlu evliliğin sırrı
1804
Bakıldı
Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal medya siteleri ve sosyal medya uygulamaları bireylerin hayatlarına girmesi ile mutlu evlilik ortamlarının mutsuzluğa dönüştüğü gözlemleniyor ve ev huzurunun bozulduğu tartışmaların anlaşmazlıkların çoğaldığı söyleniyor.
Yapılan araştırmalar netisinde son yıllarda mutlu evlilik oranının azaldığı evliliklerin sorunlu bir şekilde ilerlediği ve bu duruma sebep olarak çok fazla sosyal medya kullanım alışkanlığının olduğu belirtiliyor.

Sosyal Medya’da fazla zaman geçirmenin Olumsuz Etkileri

Sosyal Medya uygulamalarının çok fazla kullanılması günlük işleri ve eşlerin birbirlerine ayıracakları zamanları engelleyebiliyor. Ayrıca Mutlu evlilik için atılacak olan adımlarında atılamadığı belirtiliyor.

Sosyal Medyada çok fazla vakit harcandığı için Eşlerin birbirlerine sevgi saygılarının azaldığı ilişkilerin sağlıklı ilerletilemediği ortamların oluştuğu belirtiliyor.

Olumsuz etkilerin bazıları

  • Mutsuzluk
  • Stres
  • Uyku Bozukluğu
  • Düzgün Beslenememe
  • Anlam karmaşalığı
  • Algı problemleri

Sosyal Medya Alışkanlığının Mutsuzluğa dönüşmesi

Çok fazla sosyal medya alışkanlığına önemli örnek ; 
Aşırıya kaçan Sosyal Medya alışkanlığı olan bir kişinin sabahları kalktığında ilk yaptığı şeyin telefonu kullanmak ve sosyal mecrada gezinmeye başlamak olduğu örneği veriliyor. Bu durum oluştuğunda çok önemli bir noktanın kaçırıldığı ifade ediliyor. 
Bu alışkanlığı olan kişinin eşine günaydın sözcüğünü kullanmayı unutabilmekte yada mutlu bir şekilde günaydın sözcüğünü kullanamadığı belirtiliyor.
Bu durum Eşlerin güne kötü başlamasına neden olduğu ifade ediliyor.

Sosyal medya alışkanlığı bir çok olumsuzlukları oluşturabiliyor. Eşlerin Gününün kötü başlaması mutlu bir evlilikten uzaklaşıyor olunduğunun delili niteliğinde olabiliyor. Günün herhangi bir saatinde sosyal medya ya çok fazla zaman ayrılıyor ise evde mutsuzluklar anlam karmaşaları anlaşamamazlıklar olumsuzluklar oluştuğu ifade ediliyor.

Sıkı hayran Sosyal Mecra da gezinirken birden bire herhangi bir bilgi yada bir olay canını sıkabiliyor ve bu durum evdeki huzurlu ortamı huzursuzlaştırabiliyor.

Yukarıda verilen olumsuz etkilerin hayatımızdan çıkartılabilmesi ve mutlu evlilik kapısını tekrar aralayabilmemiz için alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor 

Mutlu Evlilik için Sosyal Medya alışkanlığını azaltmalıyız

Mutlu Evlilik için Sevginin sevgiliye ifade şekli ve ifade algılanışı kişiden kişiye değişiklik göstermekte ve evli çiftlerin birbirlerinin sevgi dillerini bilmesi gerekiyor. Sosyal Medya sitelerinde zaman harcanırken Eşin Eşine anlattığı konuyu idrak edemediğinde olumsuzluklar oluşabildiği belirtiliyor. 
Bu sebeple Sosyal Medya kullanıma kısıtlama getirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Evliliğinizin sağlıklı ve saygılı bir şekilde ilerleyebilmesi için Evlilikte sevginin doğrudan ifade edilme şekli “seni seviyorum” anlamı taşır ama bu ifade edişin dışında başka şekilde ifade etme dilleride vardır.

Amerika Birleşik Devletlerinde evlilik kurumundaki duruma göre Nebraska Üniversitesi’nin hazırladığı geniş çaplı araştırmada mutlu evliliklerin üç özelliği olduğu tespit edilmiş. 

Bunlardan biri sıkca beraber zaman geçirmek, diğeri takdir alan yani onay sözcüklerinin daha fazla kullanılması, mutlu evlilik sırlarından üçüncüsü ise hizmet davranışı olarak nitelendiriliyor

Eşinize zaman ayırın Sevginizi doğrudan ifade edin

Hizmet davranışına örnek verilen açıklamada kadının erkeğin ütüsünü yapması, yemeğini hazırlaması ya da kadın hasta olduğunda erkeğin hanımı ile ilgilenmesi örnek olarak gösterilebiliyor. Araştırmada öne çıkan bu üç özellik de sevgiyi ifade etme dilidir. Mutlu evlilik için bu ifade tarzlarının fazlalaştırılması tavsiye edilmekte olup bu durumun kişiden kişiye farklılık gösterdiği belirtiliyor.

Örneğin bazı eşler için hediye vermek ya da almak, bazı eşler için fiziksel temasta bulunmak veya eşinizle vakit geçirmek, muhabbet etmek bir sevgi dili olduğu belirtiliyor. Bir insanın sevgi dilinin sayısının daha fazla olabileceği belirtilmekte fakat eşinizin belki sadece bir kaçını ağırlıklı olarak kullanmaya meyili olduğu belirtiliyor. 

Eşlerin Eğlenme ve sosyalleşmenin sosyal medya sitelerinde gerçek hayatta yaşanılan hazları veremeyeceğini bilmeleri gerekir. Bu anlamda mutlu evlilik için çiftlerin birbirlerine sevgi dilini ifade etmeleri özel ve romantik ortamlar oluşturmaları tavsiye ediliyor.

Eşlerin birbirlerine gösterdiği sevgiyi algılayıp algılamadığını da sevgi dilleri belirliyor. Bir kadın Eşine hediye alıyorsa sevgi dili hediye almak olan bir kadın olduğu, size sevgisini belli etmek için hediye aldığı belirtiliyor. Erkek ise eşini sevdiği halde ona hediye almıyorsa, kadın sevilmediğini zannedebiliyor 

Eşiniz sizin aslında sevgi ifadesi olan onay sözcüklerinizi ise iltifat olarak değerlendirebiliyor

Geçmişte çocukken Annesi Babası tarafından dokunularak sevilen bir çocuk ise evlendiğinde Eşinin onu fiziksel temasla sevmesini ister buda erkeğin sevgi dili olabiliyor

Verilen örnekler bir araya toplanacak olur ise Sosyal Medya alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmalı, sevgi dilindeki ifade tarzlarımızı ortaya çıkartmalı ve eşimize sevgi dili ile yaklaşmamız gerektiği konuda önemle belirtiliyor.

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x