BDDK’nın “internetten kartlı alışveriş” için yeni açıklama

16 Ağustos 2017
1446
Bakıldı
Puan
Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]

Bilindiği üzere ”BDDK” Bankalara Müşterilerinin Kart hamillerinin alınabilmesi için uyarıda bulunmuştu. BDDK açıklamalarında Kredi Kart Kullanıcılarının internet üzerinden alışveriş yapabilmeleri için kartı temin ettiği Banka’dan yazılı olarak onay alması gerektiğini duyurdu. Bankalar Müşterilerinin kartlarının internet alışverişine kapanmaması için  çeşitli yollar ile sms ve mail göndererek durumu toparlamaya çalışmışlardı. BDDK 17 ağustos’da yeni sistem’e geçileceğini duyurmuştu

“17 Ağustos’a kadar tamamlanması beklenen kart hamillerinin taleplerinin alınması işlemleri için bankaların müşterilerine çeşitli kanallar aracılığıyla ulaşmaya çalıştığı ancak, tatil ve yaz dönemi olması dolayısıyla kart sahiplerine ulaşmada ve mesajlara

İSTANBUL (AA) – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), internet üzerinden yapılan işlemlerde kart hamilinin onayının alınması şartının süresini, “tatil ve yaz dönemi olması dolayısıyla kart sahiplerine ulaşmada ve mesajlara cevap almada yaşanan güçlükler” nedeniyle 31 Aralık’a kadar erteledi.

Kurumdan yapılan açıklamada, BDDK’nın şubatta aldığı kararla Türkiye’deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için bankalarca kart hamilinin onayının alınması şartının getirildiği hatırlatıldı.

Müşterilerine ulaşarak 17 Ağustos’a kadar taleplerini toplaması konusunda bankalara süre verildiğinin anımsatıldığı açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

“17 Ağustos’a kadar tamamlanması beklenen kart hamillerinin taleplerinin alınması işlemleri için bankaların müşterilerine çeşitli kanallar aracılığıyla ulaşmaya çalıştığı ancak, tatil ve yaz dönemi olması dolayısıyla kart sahiplerine ulaşmada ve mesajlara cevap almada yaşanan güçlükler dikkate alınarak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun bugün aldığı bir kararla uygulamaya geçiş tarihi 31 Aralık olarak belirlenmiştir.

Kartlarını internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanmak isteyen kart hamillerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına, uygulamaya geçişin son gününü beklemeden, mümkün olan en kısa sürede bankaları ile iletişime geçerek internet işlemlerinde kullanmak istedikleri kartları için onay verme işlemlerini tamamlamaları yerinde olacaktır.”

Açıklamada, bankaların, kartların internet işlemlerine açılmasına yönelik olarak talep alırken müşterilerinin kişisel bilgilerini, şifre bilgilerini paylaşmasını istemeyeceği vurgulandı. Bu yönde talepte bulunan kişilere karşı uyanık olunması istenilen açıklamada, hiçbir surette kişisel bilgilerin ve şifrelerin paylaşılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu.

AA

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x