Frank Abagnale Kimdir? Hayatı Biyografisi

31 Mayıs 2020
Frank Abagnale Kimdir
1995
Bakıldı

Sıkıysa yakala filmiyle dikkatleri üzerine çeken bir çok kişinin merak ettiği Frank Abagnale hayatı ve kimdir? sorusunun en güzel cevabı konumuzda yer almaktadır.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Frank Abagnale, dolandırıcılık suçlarından ötürü ABD’de ve Deniz aşırı ülkelerde ün kazandı. Daha sonra FBI tarafından sahtecilik ve belge hırsızlığı konusunda uzman olarak işe alındı ​​ve ‘Sıkıysa Yakala Beni’ filminin konusu oldu.

Frank Abagnale Kimdir?

Bir kırtasiye işletme sahibinin oğlu Frank Abagnale, suç dünyasına kredi kartı ve çek programları ile genç olarak girdi. Daha sonra çeşitli beyaz yakalı profesyonelleri taklit ederek denizaşırı bir iz yarattı ve 21 yaşında Fransız polisi tarafından tutuklandı. Abagnale sonunda FBI tarafından bir danışman olarak işe alındı ​​ve daha sonra sahtekarlığın nasıl tespit edileceği ve ele alınacağı konusunda kurumları, finansal kurumları ve hükümet kuruluşlarını eğiten kendi ajansını kurdu. Hayatının bir kısmı popüler 2002 filmi Catch Me If Can Can’ın konusu oldu .

Frank Abagnale Kimdir
Frank Abagnale Kimdir

Hayatı

Frank Abagnale Jr., 27 Nisan 1948’de New York, Bronxville’de doğdu. Halkın kişisel tarihi hakkında bildiği bilgilerin çoğu 1980 anılarında Catch Me If You Can adlı kitabında paylaşıldı . Abagnale daha sonra web sitesi aracılığıyla kitaptaki bazı detayların abartıldığını söyleyecekti  , önsöz ayrıca hikayenin bazı detaylarının diğer partileri korumak için değiştirildiğini belirtti.  

Anılara göre, Abagnale, anne Paulette Abagnale ve Frank Abagnale Sr. tarafından doğan dört çocuğun üçüncüsüydü. Çift, II. evlenmek. Savaştan sonra ikisi New York’a taşındı ve Frank Sr. kendi işini kurdu.

Frank Abagnale Hayatı
Frank Abagnale Hayatı

Abagnale daha sonra istikrarlı bir çocukluğuna sahip olduğunu ve özellikle sık seyahat eden ve Cumhuriyetçi yerel siyasete derinden dahil olan babasına yakın olduğunu belirtti. Annesi kocasının yokluğu nedeniyle Frank Sr’yi terk etmeye karar verdiğinde, daha genç Frank’in hayatı tersine çevrildi. Kardeşleri sadece harap olmakla kalmadı, aynı zamanda karısına hala aşık olan babası da harap oldu. Annesi bağımsızlığına doğru çalışırken, Frank Jr. boşanmadan sonra babasıyla yaşamaya karar verdi ve sık sık iş ilişkilerini etiketledi. Bu sırada Frank Jr. beyaz yakalı işlemleri öğrendi. 

Kredi Kartı Şemaları

Bir genç olarak Abagnale, hırsızlık da dahil olmak üzere küçük suçlara yakalandı. Çok geçmeden bu uygulamalardan sıkıldı ve daha karmaşık hırsızlık biçimlerine geçmeye karar verdi. Özellikle, Abagnale düzenli bir kar elde etmek için babasının gaz kredi kartını kullanmaya başladı. Abagnale, benzin istasyonu görevlilerini satışının bir kısmını nakit olarak geri vermeye ikna etti ve gelirlerinin bir kısmını cebe indirmelerine izin verdi. Bununla birlikte, dolandırıcı, babası binlerce dolar ekleyen kredi kartı faturasını aldığında dağıldı. Abagnale’den habersiz, babası maddi olarak mücadele ediyordu.

Oğlunun suçundan dolayı dehşete düşmüş olan Abagnale’nin annesi onu yoldan geçen çocuklar için bir okula gönderdi. Babasının yeni ortaya koyduğu koşullardan vazgeçen ve ebeveynlerinin gerginlikleri arasında kalan Abagnale’nin 16 yaşında evden ayrıldığı bildirildi.

Abagnale’nin banka hesabında çok az şey vardı ve resmi bir eğitim yoktu. Abagnale kendini ondan 10 yaş büyük hale getirme ehliyetini değiştirdi ve eğitimini abarttı. Bu, daha iyi ücretli işler elde etmesine yardımcı oldu, ancak hala zar zor sona erdi.

Abagnale çalışmayı bırakmaya karar verdi ve kendini desteklemek için kötü kontroller yazdı. Abagnale çok geçmeden yüzlerce kötü çek yazmış ve hesabını binlerce dolar aşmıştı. Sonunda yakalanacağını bilerek saklandı.

Özel Kimliğe Bürünme Taktikleri

Abagnale, banka muhabirlerini yeni, daha etkileyici bir kişiyle göz kamaştırırsa daha kötü çekler yapabileceğini fark etti. Pilotların son derece saygın profesyoneller olduklarına karar verdi, bu yüzden pilot üniforması elde etmeyi planladı. Abagnale, Pan American Airlines’ın karargahını aradı ve seyahat ederken üniformasını kaybettiğini söyledi. Genel Merkez, ona yeni bir tane almak için nereye gideceğini söyledi ve bunu sahte bir çalışan kimliği kullanarak şirkete yükledi

Abagnale daha sonra uçmakla ilgili her şeyi öğrendi – bir kez, Pan Am’da bir öğrenci gazetesi makalesi yapan bir lise öğrencisiymiş gibi – ve kendi pilotunun kimlik ve FAA lisansını akıllıca oluşturdu. Rusçuk, tüm dünyadaki uçaklara binmek için yaptığı iddia edilen bir pilotun kimliğine bürünüleceği hakkında değerli bilgiler kazandı.

Pan Am ve polis Abagnale’nin yalanlarını yakalamaya başladığında, kimliklerini tekrar değiştirmeye karar verdi, bu kez Gürcistan’da şehir dışında bir doktor oldu. Yerel bir doktor ziyarete geldiğinde, Abagnale kimliğinin şiştiğini düşündü – ancak bunun yerine, düzenli bir ziyaretçi olduğu yerel hastaneyi ziyaret etmeye davet edildi ve geçici bir işe girdiği iddia edildi. Abagnale sonunda konseri bıraktı ve şehri terk etti.

Önümüzdeki iki yıl boyunca Abagnale’nin işten işe sıçradığı söyleniyordu. Ama sonunda, Abagnale’nin geçmişi Fransa’nın Montpelier kentine yerleştiğinde onu yakaladı. Yıllar boyunca 2.5 milyon dolarlık kötü çeklerle nakit para kazandıktan sonra bir süre düz bir hayat yaşamaya karar vermişti. Eski bir kız arkadaşı aranan bir posterde yüzünü tanıdığında, onu yetkililere teslim etti. 

Hapishane Yılları ve Sonrasında FBI Danışmanlığı

Abagnale, babasının öldüğü suçlar için Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ciddi şekilde hastalandığı Perpignan’ın sert sınırlarında), İsveç’te ve ABD’de zaman geçirdi. Abagnale, birkaç yıl sonra Petersburg, Virginia hapishanesinden şartlı tahliye aldı. Sonunda konferans çalışmalarını beyaz yakalı bir suç uzmanı olarak buldu ve banka çalışanlarına dolandırıcılık ve hırsızlığı önleme yolları hakkında bilgi verdi.

Frank Abagnale FBI danışmanlığı
Frank Abagnale FBI danışmanlığı

Özgürlüğü karşılığında hükümet, Abagnale’ye, başkalarının yetkilileri dolandırmasını önlemek için yöntemleri hakkında eğitmek zorunda olduğunu söyledi. Abagnale, belge dolandırıcılığı, çek dolandırıcılığı, sahtecilik ve zimmete geçirme konularında dünyanın en önde gelen uzmanlarından biri olarak 30 yıldan fazla bir süredir FBI ile çalıştı. Ayrıca sahtekarlık kurbanı olmaktan kaçınmak için başkalarını eğiten kendi şirketi Abagnale & Associates’i kurdu.

Hayatı Film oldu

Steven Spielberg , 2002 yılında , yukarıda anılan anılara dayanarak Abagnale’in hayatı, Catch Me If You Can’ı anlatan bir film yaptı . Leonardo DiCaprio ünlü sahtekâr olarak rol aldı, Christopher Walken Frank Abagnale Sr.’yi canlandırdı ve rol için bir Oscar başını aldı. Film daha sonra 2011’de Neil Simon Tiyatrosu’nda birkaç ay süren bir Broadway müzikal versiyonuna ilham verdi.

Frank Abagnale Sıkıysa Yakala Filmi ile ünleniyor
Frank Abagnale Sıkıysa Yakala Filmi ile ünleniyor

Filmin yayınlanmasının ardından Abagnale’nin hikayesinin hangi bölümlerinin doğru olduğu ve doğrulanabileceği hakkında daha fazla soru soruldu. Abagnale daha sonra hayatının o kısmını geride bırakmayı tercih ederek filmin yapıldığına pişman olduğunu söyledi.

Abagnale Kitap Yazdı

Abagnale , sahtekarlığın önlenmesi ile ilgili The Steal of Art (2001) ve Stealing Your Life (2007) adlı kitapları yazdı . 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir