Google Home nedir? Google’ın Akıllı Ev Platformu

24 Kasım 2020
Google Home
1816
Bakıldı

Bir çok Google kullanıcısının merak ettiği Google Home tam olarak ne işe yarar nedir? sorusunun cevabı buradadır. Google Asistan ile senkronize çalışır.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Google Home, sorularınızı yanıtlamak ve belirli komutlara uymak için yapay zeka kullanan akıllı bir konuşmacı hoparlör olarak tanımlanır
Bir süredir Amazon’un hoparlörü , tek önemli akıllı konuşmacıydı. Ancak yakında Google Home ile üstünlük için bir savaşa gireceği görülmekte.

Google Home Nedir?

Google Home ilk çıktığında satış fiyatı 129$ olarak belirlenmişti. Şuan Türkiye’de satışa sunulmaktadır. Google Home’un aramada kendi kişisel Google’ınıza sahip olmak için özellikler sunduğunu ifade etti, Bu da müzik ve YouTube videolarından sorularınızı yanıtlamak ayrıca Nest termostatı gibi akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için her şeyi yapmanıza olanak tanıyor.

Peki, Google Home sizin için tam olarak ne yapacak ve nasıl çalışıyor?

Donanım Bilgileri

Google Home Nedir? diye soracak olursanız, cihazın ev veya ofise sığmasına yardımcı olan kompakt bir tasarım sunan Amazon’un Echo’ya benzer. Echo’nun aksine, silindirik cihazın tabanı beyaz, siyah ve mavi dahil olmak üzere çeşitli renklerde sunulmuştur. Taban kısmı çıkabildiğinden Kullanıcılar istedikleri zaman renk değiştirebilirler. Üstteki beyaz bileşen “cihazın beyninin” yaşadığı yerdir. Oradaki bir mikrofon sayesinde komutları dinler ve işlevleri yerine getirir. Ayrıca orada sesi kapatmak için sessiz düğmesine basabilirsiniz.

Google Home Hı-fı Hoparlör
Google Home Hı-fı Hoparlör

Google Home 2 inç sürücü 2 inç, pasif radyatörlere sahip “Hi-Fi” hoparlörü olarak adlandırılmaktadır. Google Home ayrıca bir uzak alıcı mikrofonu ile birlikte çalışmaktadır. Cihaz, 802.11ac Wi-Fi çipi ile kablosuz ağlara bağlanır ve hem Google ‘ın Android hem de Apple’ın iOS platformlarıyla senkronize çalışır.

Google Akıllı Asistan

Google Asistan , Google Home deneyiminin merkezinde duruyor.

Bu sanal kişisel asistan, internette bir şeyler bulmak, etkinlikler hatırlatıcıları ayarlamak, müzik, video oynatmak ve çok daha fazlası için yapay zeka kullanmaktadır. Daha da iyisi, Google Home sürekli olarak güncellenecektir. Yani akıllı sanal asistan sayesinde zaman geçtikçe daha akıllı hale geleceği belirtilmektedir.

Google Home’a ​​”Ok Google” diyerek Google Asistan’ı etkinleştirebilirsiniz. Program açıldıktan sonra, ondan karmaşık matematiksel formüllerin yanıtlarını isteyebilir, bir spor maçındaki skoru öğrenebilir, alarmlar ayarlayabilir, bir takvime etkinlik ekleyebilir, bir rotanın etrafındaki trafiği kontrol edebilirsiniz. Google Harita kullanabilir, Google Home, Nest termostat veya Philips Hue gibi akıllı ev cihazlarını da kontrol ederek cihazı akıllı bir ev asistanına dönüştürebilirsiniz.

Genellikle Google.com’da arayabileceğiniz şeylerin çoğuna Asistan aracılığıyla da erişilebildiğini belirtmek isterim.

Tam Bir Eğlence Platformu

Google Home, kısmen kullanışlı bir asistan olarak tasarlanmış olsa da, müzik yeteneklerinden dolayı evinizde kalıcı olabilir.

Google Home, Google Play Müzik, Spotify, Pandora ve TuneIn dahil çok çeşitli uygulamalarla çalışmaktadır. Bu hizmetlere erişmek için bir hesabınızın olması ve bunu Google Home’a ​​bağlamanız yeterlidir. Buradan, Home’un Spotify’da en sevdiğiniz oynatma listelerini veya YouTube Müzik’teki favori sanatçılarınızın yeni parçalarını çalmasını isteyebilirsiniz.

Podcast’ler sizin hızınızdan daha fazlaysa, Google Home arkanızdadır. Aynı zamanda haber kanalları, müzik radyosu dahil çok çeşitli radyo istasyonlarını desteklemektedir.

Ve Google Home ile desteklenmeyen bir hizmetin hayranı olmanız durumunda, cihaz, telefon yansıtma yoluyla veya Chromecast özellikli ses uygulamalarının yardımıyla telefonunuzdan ses akışı gerçekleştirme özelliğine sahiptir.

Diğer Google cihazları ile Senkronize çalışır

Google Home, diğer Google Home cihazlarıyla iletişim kurmak ve çalışmak için tasarlanmış. Böylece eviniz için birden fazla Google Home satın alabilir, bunları farklı odalara yerleştirebilir, evin her yerinden dinleyebilmek için senkronize edebilirsiniz.

Birden fazla Google Home için nakit harcamak istemiyorsanız, Chromecast Audio veya Chromecast yerleşik hoparlörler gibi diğer ürünlerle de senkronize edebilirsiniz.

Google Home, Amazon Echo ve Alexa

Amazon, Alexa asistanı artık 3.000’den fazla beceri sunduğundan, akıllı hoparlör alanında açık bir lider olarak nitelendirilmektedir. Fakat Google Home’da Çok önceden topladığı veriler dahilinde Google Asistan ile bu arayı kapatacağa benziyor. Bununla birlikte, Google Home hoparlörü Amazon Echo’dan 50 $ daha ucuz ve Ayrıca Google, deneyiminizi daha fazla kişiselleştirecek bir çok şeye sahip zaten.

Google Home Amazon Asistan Görseli
Google Home Amazon Asistan Görseli

Öte yandan, Amazon, asistanını Echo Dot aracılığıyla herhangi bir hoparlöre eklemenize izin veriyor.
Google şimdilik benzer bir aksesuar sunmuyor.

Peki Nasıl Satın Alabilirim?

Bu yazı itibariyle Google Home, Dünya genelinde Google Store, Best Buy, Target ve Walmart’ta satın alabilirsiniz.
Ayrıca Türkiye’de iki çeşidi mevcuttur.

Google Home Akıllı Asistan Hoparlör
Şuan için belirli renk seçenekleri mevcuttur.
gelecekte farklı temel renkler satışa sunacağı belirtilmektedir.
Türkiye’deki Satış Fiyatı : 1.300 – 1700 TL arası fiyatla satışa sunulmaktadır.

Google Home Akıllı Asistan
Google Home Akıllı Asistan

Google Home Mini Akıllı Asistan Hoparlör
Siyaha benzer bir renk ve Gri tonlarda renk seçenekleri mevcuttur.
Türkiye’deki Satış Fiyatı : 270 – 500 TL arası fiyatla satışa sunulmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir