Hack Saldırıları Bekleniyor.. Şifreleri güncellemelisiniz..!

5 Ağustos 2022
Sosyal Medya hesapları şifre güvenliği Hack saldırıları
1761
Bakıldı

Hack Saldırıları geliyor. Online hesaplarınızın güvenliği sizin için önemli ise, Sosyal Medya, Online Bankacılık, Blockhain vb hesaplarınızın şifrelerini güçlü kılarak düzenli olarak değiştirmelisiniz.

Puan
Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Önemli Bilgi* Sizin için önemli olan ve Online hizmet aldığınız tüm hesaplarınızın (banka,resmi kurumlar,e-posta,sosyal medya vb.) şifrelerini değiştirmenizi öneririm. Sosyal Medya, Blockhain, Whatsapp vb. Platformlarınıza ikili doğrulama yapmamalısınız

Basit Şifreler Tercih Etmemelisiniz

Şifrelerinizi oluştururken Mininum 8 karakter büyük, küçük harf rakam ve sembol kullanabilirsiniz. Telefonunuz tabletiniz ve bilgisayarınızda eskiden yüklenmiş ve tanımadığınız uygulamaları kaldırmalısın

Hesaplarınızın Api bağlantı izinlerini kontrol edin

Sosyal Medya hesaplarınızla oturum açılmış kullanmadığınız site ve uygulamaların api bağlantılarını kesmenizi öneririm.

Bu ayarları sosyal Medya hesaplarınızın güvenlik bölümlerinde bulabilirsiniz. Başka site ve uygulamalara verilen izinler uygulamalar internet siteleri olarakta geçebilir. Örnek olarak Facebook Uygulama Ayarları konusunu inceleyebilirsiniz.

Banka hesaplarınızda para tutmayınız.

Banka hesaplarınızda mecbur kalmadığınız sürece para tutmayınız. Anlık İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve size gerekli olan tutarları nakit bulundurmanızı tavsiye ederim.. Yakın süreç içerisinde Bankaların, Fabrikaların, Organizasyon şirketlerinin, insanlık için en önemli olarak nitelendirilen alanların hackerlar tarafından hack saldırılarına maruz kalacağı deep web katmanlarında sıkça yer almaya başlamıştır. Bu sebeple Online bankacılık işlemlerinizi en aza indirmeye özen göstermelisiniz. Kendinizi eski yöntemlere şimdi’den alıştırmaya çalışmalısınız.

E-posta hesabınız Güvenli olmalı

Banka hesapları, sosyal Medya hesapları, E-devlet, Devlet kurumları online Üyeliklerinizi ve sizin için önemli üyeliklerinizi senkronize etmiş olduğunuz e-posta hesaplarınızın güvenliğini üst düzeyde tutmalısınız.

İkili doğrulama yapmalısınız.

Son zamanlarda Sosyal Medya hesapları blockhain hesaplarının sıkça çalındığı aşikar. Sosyal Medya, Blockhain, Whatsapp vb. Platformlarınıza ikili doğrulama yapmalısınız.

İkili doğrulama için Sms, Google Authentıcator, güvenlik kodları kullanabilirsiniz.

Online Hizmetler vazgeçilmeniz olmamalı

İnternetin dünyamıza girmesi ile Dünya’da bir çok topluluk çok hızlı adapte olup çok fazla bağımlı hale geldi. Fakat güvenlik konusunda bir çok internet kullanıcısı bilinçsiz ilgisiz kullanım gerçekleştirdiği için çeşitli zaaflar kaçınılmaz olmaktadır. Hal böyle olunca interneti bilinçsiz kullanan insanların zaaflarından faydalanan bilinçli kötü niyetli kişilerin ahlak dışı davranışlarına maruz kalmaktadırlar.

Bilinçli Kullanıcı olmak zorundasınız.

interneti bilinçli kullanabilmek adına araştırma yapmalısınız. Kullandığınız platformların güvenliğini en üst düzeye nasıl çıkarılabileceğini öğrenmelisiniz. İnternette gezinirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmelisiniz. Kullanılan uygulamaların kimlere hangi verileri iletmiş olduğunu analiz edebilmelisiniz. Herşeyi öğrenmenize gerek yok. Basit araştırmalar yaparak bilinçli hareket etmelisiniz. Dijital çağda yaşıyorsanız internet konusunda bilgi dağıtılan forumlarda üyelikleriniz olmalı ve güncel bilgi sahibi olmalısınız.

Mobil Cihazların düzenli kontrolü ve temizliği çok önemli

Yukarıda bahsetmiş olduğum işlemler sonrasında telefonlarınızdaki uygulamaların ön belleklerini temizledikten sonra tekrar oturum açmanızı öneririm.

Mobil cihazlarınızda kullanmış olduğunuz uygulamalara vermiş olduğunuz gereksiz izinleri kaldırmalı ve özellikle veri aktarım izinlerini iptal etmelisiniz.

Bu konuda anlatılan işlemleri düzenli olarak yapmanızı öneririm. Not almayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Notlar için Google Keep vb uygulamalar kullanabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı unutmamak adına Kendinize hatırlatma ekleyebilirsiniz. Bu işlem için Google takvim vb uygulamaları kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemler maksimum yarım saatinizi alacaktır.İlerleyen süreçte zorluklar yaşamak adına konuyu ciddiye almanızı öneririm.

Lütfen nasıl yapacağım vb sorular iletmek yerine..Yapmak istediğiniz işlemin “konu başlığı ve sonuna nasıl yapılır” yazarak ilgili konunun çözümlerine google.com yandex.com vb arama motorlarından ulaşabilirsiniz. Bu konularla alakalı web sitemde bir çok makale mevcuttur.

Sağlıcakla kalın…

5 1 vote
Makale Değerlendirmesi

Tüm Yorumları

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sena Aktaş
Sena Aktaş
4 Eylül 2022 12:49

Abi bizi bu konular hakkında bilgilendirdiğin için teşekkürler. Sayende güncel kalıyoruz ve bir çok bilgi öğrenebiliyoruz. Emeklerine sağlık

1
0
Would love your thoughts, please comment.x