Tesla Araçları artık Trafik ışıklarını tanıyor ve yanıt veriyor

28 Nisan 2020
32
Bakıldı

Tesla Firmasının geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde Tesla Araçları artık Trafik ışıklarını tanıyor ve yanıt veriyor. Bu Yazılımın bazı tesla araç sahipleri tarafından kullanılmaya başlandığı gözlemleniyor.

Kaliteli donanımlı Tesla, Araçlar için hafta sonu şirket Araç sahiplerine göndermeye başladığı bir yazılım güncellemesi sayesinde artık Tesla araçları trafik ışıklarını, durma işaretlerini tanıyabilir ve bunlara yanıt verebildiği belirtiliyor

Tüm Tesla araçlarında henüz bu özellik mevcut değil

Yazılım güncellemesi Tesla’nın Beta sürümü mevcuttu bazı araç sahipleri yeni güncellemenin videolarını yayınlamıştı. Şimdi otomobil üreticisi yazılım güncellemesini (6.12.2020) tarihinde daha geniş filoya aktaracağı belirtiliyor

Bu özellik bugün yoldaki her Tesla aracında mevcut değil. Araçlarda en yeni Hardware 3 paketi ve şirketin “tam otomatik sürüş” olarak pazarladığı tamamen opsiyonel Autopilot paketi bulunmalıdır.

Yeni Güncelleme ile Araçlar Trafik ışıklarını ve Yollardaki işaretleri tanıyabiliyor

Trafik Işığı ve Dur İşareti Kontrolü olarak adlandırılan özellik, araçların trafik ışıklarını ve dur işaretlerini tanımasına ve bunlara yanıt vermesine olanak sağlamak için tasarlanmıştır.

Açıkçası, Tesla araçları kendi kendine sürüş yapmıyor ve bu özelliğin sınırları var. Bu özellik, “trafiğe duyarlı hız sabitleyici” veya “Autosteer” kullanırken uygun şekilde donatılmış Tesla araçlarını durduracak şekilde yavaşlatır. Yazılım sürüm notlarına göre araç yeşil, yanıp sönen sarı ve kapalı ışıklar dahil olmak üzere algılanan tüm trafik ışıkları için yavaşlayacaktır.

Araç Kavşaklarda uyarı vermekte ve Yavaşlamakta

Araç bir kavşağa yaklaşınca, bir bildirim ile yavaşlamak istediğini göstermektedir. Araç daha sonra yavaşlamaya ve orta ekranda bulunan sürüş görselleştirmesinde gösterilen kırmızı çizgide durmaya başlayacaktır.

DragTimes, özelliğin beta sürümünün bir videosunu test etti ve paylaştı

Teslanın yeni Güncellemesi Test edilmiş

Bu Özelliği Autopilot Özelliği Olan Araçlar kullanabilmekte

Araç Sahipleri, otomatik pilot kolunu bir kez çekmeli veya durma çizgisine devam etmek için gaz pedalına manuel olarak basmalıdır. Tesla, bu özelliğin ilk başta muhafazakar olacak şekilde tasarlandığını söyledi. Araç Sahipleri, sık sık yavaşlayacağını ve kavşaklardan geçmeye çalışmadığını fark edecekler. “Zamanla, filodan öğrendikçe, özellik daha doğal bir şekilde kontrol edilecek,” diye yazdı şirket yayın notlarında.

Tesla, “Tüm Autopilot özelliklerinde olduğu gibi, bu özelliği tüm trafik kontrolleri için durmayabileceğinden, frenleme de dahil olmak üzere dikkat etmeye ve derhal harekete geçmeye hazır olmanız gerektiğine” dikkat çekiyor.

Yazılım Araçlardaki Sürüş Ekranınıda görselleştirmiş

Yazılım güncellemesi ayrıca araçta görüntülenen sürüş görselleştirmesini de geliştirdi. Dur ışıkları, dur işaretleri ve seçili yol işaretleri gibi ek nesneler artık ekranda beliriyor. Tesla, notlarda dur işareti ve stop lambası görselleştirmelerinin özenli bir sürücünün yerine geçmediğini ve arabayı durdurmayacağını sadece uyarı vereceğini söyledi.

0 0 oy
Makale Değerlendirmesi
Puan
Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi yazmak ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x