HPET Ayarları | Fps arttırma Oyun hızlandırma Yöntemi 2020

5 Ocak 2020
270
Bakıldı

Bu yazımızda Hpet ayarları nı nasıl yapabileceğimizi Fps artırma işlemini ve Oyun Hızlandırma seçenekleri hakkında özel bir konuya değineceğiz.

FPS düşüşleri ve takılmalar ile karşılaşırsanız, bilgisayarınızın performansını artırmak ve daha pürüzsüz bir oyun deneyimi elde etmek için HPET ayarlarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

HPET, Yüksek Hassasiyetli Etkinlik Zamanlayıcısı (eski adıyla Multimedya Zamanlayıcısı) anlamına gelir ve bilgisayarlarda uzun süredir kullanılmaktadır. Çoklu ortam akışlarını senkronize etmek ve daha yumuşak oynatım sağlamak için kullanılabilen periyodik kesintiler üretmek için kullanılır. Ayrıca diğer zaman damgası hesaplamalarına olan ihtiyacı da azaltır. PC performansı da buradan okuyabileceğiniz Win32 Öncelik Ayrımı etkinleştirilerek artırılabilir.

HPET’in Kısa Tarihi

Birçok oyuncu , forumlarda HPET hatasının belirli durumlarda oyun performansında sorunlara neden olduğuna dikkat çekti.

Bunun nedeni oldukça basit. CPU’ların saat hızı daha düşük olduğunda ve oyunlar çok iş parçacığını verimli bir şekilde kullanmadığında, artımlı zaman damgası sayacını almak için HPET kullanımı CPU’ların değerli hesaplama gücünü ortadan kaldırdı ve oyun performansını önemli ölçüde zedeledi .

  • Ama şimdi oyunlar verimli bir şekilde çoklu iş parçacığını kullanıyor 3D performansın darboğazı GPU’ya kaymış ve olay zamanlayıcılarının etkisi azalmıştır. Ancak, oyun geliştiricileri animasyonlar ve hareketler için performansı ölçmek için birçok zaman damgası sorgusu kullanmaya başladılar.

HPET Oyunları Nasıl Etkiler?

Sorun, HPET’in günümüzün yüksek performanslı platformlarında çok yavaş bir zamanlayıcı olması nedeniyle ortaya çıkmıştır. HPET’in etkisi, oyun motorunda zamanlayıcı işlevlerinin gerçek kullanımına ve kullanılan donanımına bağlıdır.

Aşırı güçlü bir GPU’da grafiki ağır olmayan bir oyun çalıştırırsanız, HPET hatasının oyundaki takılmalara neden olduğunu fark edebilirsiniz.

HPET’in devre dışı bırakılması , oyun sırasında meydana gelebilecek mikro takılmaları ve ekran yırtılmasını ortadan kaldırır. Sınırsız giriş-çıkışının oluşmasını sağlar. Bu, bilgisayarınız ile aranızda çok ham ve son derece duyarlı bir bağlantı sağlar.

  • HPET açıkken yaklaşık 0,1 ila 0,15 ms gecikme hissedebilirsiniz, kapatıldığında size yaklaşık 3-4 FPS kazanabilirsiniz. Bu günlük kullanım için fazla görünmeyebilir. Ancak oyun oynarken, biriken her eylem için FPS düşüşünü hayal edin; Bu, oyun sırasında gözlemlenen mikro dalgalanmalara yol açar. 

HPET Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

HPET’in oyun gecikmesine neden olan sorunu yaşıyorsanız, burada size HPET’i devre dışı bırakmak için 2 yöntem göstereceğim.

# Yöntem 1 (Aygıt Yöneticisi’ni Kullanma)

Yüksek Hassasiyetli Olay Zamanlayıcısını devre dışı bırakmak için cihaz yöneticisini kullanabilirsiniz. HPET’i devre dışı bırakmak için aygıt yöneticisi ayarlarının nasıl kullanılacağını göstereceğim.

  • Ayarları açmak için Aygıt Yöneticisi yazın ve Enter tuşuna basın. Sistem aygıtlarını bulun.
Hpet Aygıt Yöneticisi ile Devre dışı bırakma
Hpet Aygıt Yöneticisi ile Devre dışı bırakma
  • Yüksek Hassasiyetli Olay Zamanlayıcısı’na sağ tıklayın ve HPET hizmetini durdurmak için Devre Dışı Bırak’ı seçin.
Hpet Aygıt Yöneticisi ile Devre dışı bırakma disable
Hpet Aygıt Yöneticisi ile Devre dışı bırakma disable

Artık Aygıt Yöneticisi ayarlarını kullanarak HPET’i devre dışı bırakmak için bu basit yöntemi nasıl kullanabileceğinizi biliyorsunuz.

Şimdi size HPET’i devre dışı bırakmak için başka bir yöntem göstereceğim .

# Yöntem 2 (Cmd Kullanarak)

Ayrıca cmd’yi HPET’i durdurmak ve oyunun takılmalarını azaltmak için de kullanabilirsiniz. Cmd kullanarak HPET’i devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin

  • Arama’dan cmd girin ve Yönetici olarak aç’ı seçin.
Hpet Cmd ile Devre Dışı Bırakma yöntemi
Hpet Cmd ile Devre Dışı Bırakma yöntemi
  • HPET‘i devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutları yazın

bcdedit /deletevalue useplatformclock
bcdedit /set disabledynamictick yes

Hpet Cmd komutları ile Devre Dışı Bırakma yöntemi
Hpet Cmd komutları ile Devre Dışı Bırakma yöntemi

Değişikliklerin gerçekleşmesi için bilgisayarı yeniden başlatın.

Not : Windows 10’da, HPET üzerinde değişiklik yapmak için cmd’yi yönetici olarak kullanmanız gerekir.

HPET ayarlarını tekrar açmak için aşağıdaki adımları izleyin

  • Yukarıda verilen adımları kullanarak cmd’yi Yönetici olarak açın.
  • HPET’i yeniden etkinleştirmek için aşağıdaki komutları yazın

bcdedit /set useplatformclock true
bcdedit /set disabledynamictick no

Not : disabledynamictick yalnızca Windows 8.1, 10 veya daha yeni sürümlerde çalışır.

Sonuç

HPET’in oyununuzu etkilediğinden emin değilseniz, başkalarına inanmak yerine kendi sisteminizde karşılaştırmalar yapmanızı öneririm. 
Performans etkisini test edebilmeniz için size yardımcı olabilecek bir araç öneriyorum örneğin TimerBench . Yüksek Hassasiyetli Olay Zamanlayıcısının kapatılmasının zamanlayıcı performansını etkileyip etkilemediğini ölçmek için bu tarz zamanlayıcı ölçütlerini kullanabilirsiniz. TimerBench konusunu inceledikten sonra Buradan indirebilirsiniz.

Konuya ek olarak alıntı bir not eklemek istiyorum.

Cmd komutu ile işlem gerçekleştirildiğinde TSC + HPET birlikte çalışıyor ve büyük stabilizasyon sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple HPET ve bcdedit komutunu kullandığınızda ulaşacağınız sonuçları ve özellikleri ile birlikte aşağıda belirtiyorum.

İşlemleri Belirtiyorum;

1. TSC + LAPIC (Minimum gecikme ve Çok stabil):

bcdedit /deletevalue useplatformclock komutunu uygulayarak ve BIOS üzerinden; High Precision Event Timer (HPET) özelliğini kapatarak bu sonuca ulaşırsınız.

2. LAPIC (Minimum gecikme ve Stabil Değil):

bcdedit /set useplatformclock true komutu uygulandıktan sonra BIOS üzerinden; High Precision Event Timer (HPET) özelliğini kapatarak bu sonuca ulaşırsınız.

3. TSC + HPET (Maximum Gecikme ve Stabil Değil):

bcdedit /deletevalue useplatformclock komutu ile birlikte BIOS üzerinden; High Precision Event Timer (HPET) açarak bu sonuca ulaşırsınız.

4. HPET (En stabil, Ancak gecikme çok yüksek (FPS Düşüşüne sebep olabilir) bcdedit /set useplatformclock true komutu ile birlikte BIOS üzerinden High Precision Event Timer (HPET) özelliğini açarak bu sonuca ulaşırsınız.

0 0 oy
Makale Değerlendirmesi
Puan
Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi yazmak ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x