Dağlar yerinde mi duruyor yoksa yürüyor mu?

31 Mart 2020
64
Bakıldı

Soru cevap kısmında Dağlar yerinde mi duruyor, yoksa yürüyor mu? sorusuna açıklık getirilmiş konumuz altında soru ve cevabı inceleyebilirsiniz.

Bir site’de dolaşırken Yukarıdaki başlıkta geçen Dağlar yerinde mi duruyor, yoksa yürüyor mu? sorusuna rast geldim dikkatimi çekti. Sorunun detayı ve açıklamasını aşağıda paylaşıyorum

Soru detayı:

Rad suresi 3. ayette, Enbiya suresi 31. ayette, Lokman suresi 10. ayette “sabit dağlar” ifadesi geçiyor. Nahl suresi 88. ayette ise dağların yürüdüğünden bahsediyor.
Şimdi biz dağlar Kuran’a göre hem sabit hem sabit değil mi diyeceğiz? Ben Kuran’ın beyanına muhalif bir şey demekten korkuyorum, o yüzden size soruyorum ne dememiz gerek diye. İkisi de doğrudur mu demeliyiz? Eğer ikisi de doğru ise bunun açıklaması nedir?

El Cevap :

Değerli kardeşimiz,

Sabit dağlardan maksat, yeryüzüne çakılmış olan dağlardır ki, Kuran’ın ifadesiyle dünyanın dönüşü esnasında sarsılmasını engellerler.

Dağların yürümesi ise, dünyanın dönmesi, hareketi sebebiyledir. Yani dünyayla birlikte dağlar da geçip gitmektedir.

Dolayısıyla Nahl 88 dünyanın döndüğüne işaret etmekte, diğer ayetler ise bu dönüş esnasında sarsılmaması için üzerine ağır dağlar yerleştirildiğinden bahsedilmektedir.

Tıpkı başı üzerinde bir testiyle yürüyen adam gibi düşünülebilir. Testi baş üzerinde sabittir ama adamın yürümesiyle birlikte o da yürümektedir.

Bir görüşe göre ise bu ayette dağların yürümesinden maksat, kıyamet gününde yerlerinden kopup toz-duman haline gelerek yürümeleridir. Ancak ayetin devamı dikkate alındığında birinci mananın daha kuvvetli olduğu anlaşılmaktadır.

5 1 oy
Makale Değerlendirmesi
Puan
Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 4]
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi yazmak ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x