Trickbot Nedir? Nasıl korunabilirim ?

24 Ekim 2020
Trickbot Nedir ? Trickbot Virüsü
1779
Bakıldı

Trickbot Nedir? sorusunun cevabı; Dünya’da yayılan Trickbot virüsü kullanıcıların bilgisayarında önemli veri ve şifrelere ulaşmak için kullanılmaktadır.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Dünya genelinde 2 milyon bilgisayara ve Mobil cihazlara bu virüs’ün bulaştığı tahmin ediliyor. Trickbot, bilgisayarlara E-posta eklentisinin açılması ile bulaşıyor.

Trickbot nasıl bulaşıyor ?

Trickbot bir çok şekilde bilgisayarlara bulaştığı gözlemlenmiştir. Öncelikle Tarayıcılarda kullanılan bir çok eklenti ve modüllerden bulaşan bu virüs Windows 8 ve Windows 10 kullanıcıları için sorun yok gibi görünsede Windows defender bu virüsüs bulup, karantınaya alıyor. Ancak son iki ayda bu virüs’ün aniden çoğalması virüs’ün yeni versiyonun Windows defender’i atlatıyor sonucu çıkıyor. Bu Virüs hakkında ayrıntılara değineceğimizi belirtmek isterim. Bu virüs bir e-posta yolu ile’de bulaşmaktadır. Tarafınıza iletilen E-Posta içerisinde sizi yanıltıcı ve merak uyandırıcı bilgiler ile x bir resim yada link’e tıklamanızı sağlıyor. Tıklanan link’te Gizli down özelliği bulunan bir siteye yönlendiriyor.

Trickbot Mantığı nedir nasıl çalışıyor   

Trickbot virüs’ü bilgisayara bulaştığında,Trickbot operatörü ile bağlantı kuruyor ve 28 adet eklentisi bulunan bu virüs Antivirüslerden geçen eklentileri ele geçirdiği bilgisayara kuruyor ve başka virüslerinde kurulumunu yapıyor.

Bulaştığı bilgisayardan elde ettiği önemli bilgileri, Trickbot operatörüne yedekleme yapabiliyor. Banka ve finans kuruşları sistemlerine saldırı amaçlı kullanılabiliyor.

Trickbot ‘dan nasıl korunurum :

  • 1. Web tarayıcısından banka hesaplarina veya şifre ile bir websiteye giriş yapıldıktan sonra tarayıcının çerezlerinin silinmesini öneriyoruz. Trickbot bu çerezlerin içindeki giriş bilgilerini çalıyor.
  • 2. Web tarayıcısına kurduğunuz eklentilere (plug-in) çok dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz en sağlıklısı ise tarayıcılarınızda hiç eklenti kullanmamanızdır.
  • 3. Eğer Anlamadığınız yada tanımadığınız mail adreslerinden bir e-posta aldıysanız Emin olmadığınız sürece sizi yönlendirdiği link’e yada resimlere tıklamayınız.
  • 4. Gelen E-postalar tanıdıklarınızdan’da gelebilir. Size yaptığınız işle alakalı bir mutabakat fatura teklif gibi x bilgiler iletmiş olabilir. Tanıdığınız kişiye mailin doğruluğunu teyit etmenizi öneririm.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemler bizim denediğimiz ve yıllardır sorun yaşamadığımız yöntemlerdir. Ayrıca işin uzmanlarının da önerdiği en basit ve en etkili yöntemlerdir.

TrickBot Hakkında önemli bilgiler

Window defender’ın orta sevıyede kullanıcılar için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Windows defender virüs veritabanı olarak iyi durumda.

Windows’ta her zaman güvenlik Kişisel olarak uygulanan ve alınan tedbirler sayesinde oluşmaktadır. Belirtilen virüsün Linux sunucularda barındırılan E-postalar’da bazı eklentilerde de gözlemlendiği öngörülmektedir. Önceki yazılarımda bilgisayar ve sosyal medya hesaplarının güvenliği ve gizliliği konusunda bir çok bilgilere yer vermiştim.

Trickbot Virüsü hakkında yayınlayacağım yazılar Hostmavi Firmasının sahibi yıllardır ortak çalıştığımız abimin kaleminden derlenmiştir.

Shellturk ve Hostmavi firmalarında host ve reseller hesaplarının barındırıldığı serverlere gelen e-postalar ve server’e atılan dosyalarda virüs taraması mevcuttur. Yıllardır güvenli hizmet sunmaktayız. Bu taramalar günlük takip edilmektedir. Web sitelerın günlük yedekleri alınmaktadır.

Bizden hizmet alan Vds , Vps sahipleri bu hizmet’den ek ücret mukabilinde faydalanabilirler

Shellturk ve Hostmavi firmalarından hizmet alan Vds Vps sahipleri Trickbot Virüsünden korunmak isterlerse Vps yada Vpslerine E-Posta ve dosyalarda tarama programları kurdurabilirler. Bu hizmet için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir