Dünya TRiCKBOT Virüsü ile Diken altında

24 Ekim 2020
Trickbot Virüsü ile kredi Kartlarınız Risk altında
1546
Bakıldı

2016 yılından bu yana bir çok bilgisayara bulaşan Trickbot Virüsü ile hacker’lar bir çok pc kullanıcısının kredi kartı bilgilerini ellerine geçirmiş

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Dünya Corona virüs ile mücadele ederken Bir kaç yılda bir adı değiştirilerek ve işleyişi değiştirilerek piyasa sürülen bilgisayar ve mobil virüsü yeniden Hortladı adı Trickbot olarak adlandırılan Virüs ile Bir çok tarayıcı tehdit altında.

Bir çok Banka Trickbot vb. virüslere yenik düşüyor

Trickbot Virüse yenik düşen bankalardan birine örnek verecek olursak 2019 yılında Garanti bankası ciddi manada etkilenmişti Garantibank’a Ekım/2019 ve Haziran/2020’de saldırılar gerçekleştirilmişti. Saldirilar Pazar gününe geldiği için müşterilerin çoğu bu saldırıların farkında bile varmadı. Garantibank bu saldırılarıları, Türkiye’de saldırıdan korunma altyapısı olmadığından yurt dışından hizmet alarak atlatmıştı.

Tam olarak Trickbot nedir ?

TRiCKBOT virüsü, Dünya’da banka hesaplarina ve kredi kartlarına saldırıda kullanılan en güçlü ve en etkili virüstür. Özellikle tarayıcılara saldırılarda kullanılmaktadır. Tarayıcılardaki eklentiler ve ssl önbelleklerinde kalan verilerden faydalanılarak kredi kartı vb bilgilere ulaşım sağlanmaktadır. Bu virüs hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Trickbot Nedir? Makalemizi inceleyebilirsiniz

Bu Virüs Ne zaman çıktı ortaya ?

2016 Amerika birleşik devletleri seçimleri öncesinde ortaya çıktığı kayıtlarda gözlemlenmiştir. Yıllar öncede benzer virüslerle kullanıcı bilgisayarları hacklenerek kurumsal ve kişisel veriler şifrelenmişti. O zamanlarda Amaç sadece Nakit ihtiyacı olmadığı gibi verilerden’de meded umulduğunu söyleyebiliriz. Tam olarak Wannacry virüsünden bahsediyorum.

Bu virüsün amacı tamamen duygusal :R

2020 yılında bir çok Ülke maddi sıkıntılarla boğuşuyor. Yapılan bu virüsle olayın tamamen Duygusal yani Keş para olduğunu anlamak zor olmasa gerek. Fakat son araştırmalarım doğrultusunda yeni özellikler ile daha Akıllı bir hale getirildiği belirtiliyor. Virüs 2016 yılından bu güne kadar sazan avında ciddi bir kitleye ulaştığını söyleyebiliriz. Trickbot virüsü 2020 Amerika seçimleri öncesinde zirve noktasına ulaştı. Bu virüs, Eylül 2020 de 3 milyon’a yakın kişinin banka ve kredi kartı bilgilerini çalmış. Ekim 2020 bu sayıya 4 milyon kişi daha ekleneceği öngörülüyor ve virüsün çok hızlı bir şekilde yayıldığı nitelendiriliyor. Arkasında kimlerin olduğu gayet açık olan bu virüsün Abd Seçimlerine kadar 7 milyon kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor.

İstenilen Kitleye ulaşılınca Virüsün Amacı hedefleri değiştirildi

27 Eylül 2020 günü Amerika ulusal sağlık sitemine bağlı bilgisayar sistemlerinin tamamı kapatılmış. Hack Haber sitelerinde çıkan haberler doğrultusunda Trickbot virüsü Ambulansları kendi istediği hastanelere yönlendirdiği belirtiliyor. Hack dünyasında Bu Virüs Sayesinde birileri Amerikan seçiminde kendilerinin ne kadar güçlü ve etkili olacağını rakiplerine göstermek istemesi gibi yorumlar göze çarpmakta. Olayın tamamen gövde gösterisine döndüğünü söyleyebiliriz.

5 1 vote
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x