(Xrp) Ripple & SEC davasında ilk duruşma sona erdi

22 Şubat 2021
(Xrp) Ripple & SEC davası
1688
Bakıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) & Ripple arasında gerçekleşen duruşmada net bir sonuç çıkmadı. Davanın düşürülmesi isteniyor

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Uzun zamandır beklenen Ripple ve SEC davasındaki ilk duruşma bugün gerçekleşti. Tam anlamı ile Net bir kararın verilemediği duruşmada Ripple avukatları davanın düşürülmesi gerektiğini öne sürdü.

RİPPLE’a Neden Dava Açılmıştı ?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz günlerde dünyanın en popüler kripto para birimlerinden biri olan Ripple’a (XRP) dava açtığını duyurdu. 1.3 milyar dolarlık davanın nedeni Ripple Labs Inc.’in iddianamesiydi. 2013 yılından beri bildirilmeyen satış ve kaynak yaratma girişimlerinde.

Ripple’ın değer kaybetmesine ve fiyatını düşürmesine neden olan dava nihayet bugün görülüyor. İlk duruşmada Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u temsil eden avukat Matthew Solomon, çok sayıda müzakerede SEC’in 2019 veya daha önceki menkul kıymetler durumu hakkında borsaları veya piyasa katılımcılarını uyarmadığını söyledi.

Açılan Davanın düşürülmesi isteniyor

SEC’in iddialarından birine göre Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucusu Chris Larsen, XRP’nin menkul kıymet olduğunu bildikleri halde kayıt dışı satış yapıyorlardı. İkili, kendilerine yöneltilen iddiaların geçersiz olduğunu, SEC’in geçmişte XRP’nin menkul kıymet olduğuna dair herhangi bir bilgi vermediğini ve davanın düşmesi gerektiğini savundu.

SEC, 2019 yılında yalnızca XRP’nin değil, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto paraların da menkul kıymet olup olmadığını incelemişti. BTC ve ETH için menkul kıymet değildir sonucuna varan komisyon, XRP’yi ise bir yatırım sözleşmesi olarak görüyor.

Sonuç; Mahkemeden Net Bir karar çıkmadı

Sonuç olarak davada henüz net bir karar çıkmış değil ancak SEC’in elinin o kadar da güçlü olmadığı ortaya çıktı. Piyasalara da yansıyan bu görüntü, genel olarak düşüşün hâkim olduğu işlem gününde XRP’nin yaklaşık %10 değer kazanmasını sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir