Web Hosting firması bakıma girdiğinde ne yapmalıyız ?

26 Ekim 2019
1748
Bakıldı

Web sitemizi barındırdığımız Web hosting firması bakıma girdiğinde web sitemize hiçbir şekilde erişim olmayabilir. Bakıma alınmadan önce firmanın bizi bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]

Web sitemizi barındırdığımız Web hosting firması bakıma girdiğinde web sitemize hiçbir şekilde erişim olmayabilir. Bakıma alınmadan önce firmanın bizi bilgilendirmesi gerekmektedir.
Firma bizi bilgilendirmiyorsa ve günümüzde bakıma giren bir hosting firması ile çalışıyorsak Hosting firması nı değiştirmemiz gerekebilir.

Web Sitesini Kurtarabilmemiz İçin Çeşitli Önlemler

Bir web sitesi kurduğumuzu ve web sitesine düzenli olarak emek verdiğimizi göz önünde bulunduralım.
Emeğimizin boşa gitmemesi ve Web Sitemizi Sürekli Yayında tutabilmemiz için Çeşitli Önerileri göz ardı etmemeliyiz.

  • 7/24 destek hizmeti sağlayan hosting firması tercih edilmelidir.
  • Alan adı ve Hosting farklı firmalardan temin edilmelidir.
  • Hosting Paneli olarak yaygın olan Cpanel tercih edilebilir.
  • Mevcut alan adımıza Alternatif ikinci bir alan adı bulundurulmalıdır.
  • Web Sitemizin yedeği düzenli olarak full yedek olarak alınmalı ve localde saklanmalıdır.
  • Risk almamamız için Yedeğimizin yedeği olmalıdır.

Web Hosting firması bakıma girdiğinde ne yapmalıyız ?

Web Hosting firması bakıma girdiğinde ne yapmalıyız ? sorusuna bir üst başlıkta belirtilen çeşitli önlemleri aldığımızı varsayarak cevaplayabiliriz
Hosting firmasının web sitemizi barındıran sunucunun bakıma alındığı bilgisinin tarafımıza iletildiğini varsayalım
Hosting firmasına ilk soracağımız soru Bakımın ne kadar süreceğidir.

Web Site Bakımı Kısa Sürecek ise

Eğer bakım kısa sürecek ise herhangi bir müdahale yada işlem yapmadan beklememiz gerektiğini belirtebiliriz.

Bu aşamada hosting firmamıza güvenmemiz gerekiyor.

Firmaya güveniyorsak ve bakım kısa sürecek ise bir işlem yapmadan bekleyebiliriz.

Web sitemizin bakımı sonlandığında kesinlikle Web sitesini kurtarabilmemiz için çeşitli önlemler başlığı altındaki şıkları yerine getirmeliyiz.

Bakım 24 Saat’den Fazla sürecek ise

Bakım 24 saat’ten daha fazla sürecek ise Arama motorları botlarının sitemizi indexlemesini göz önünde bulundurarak Elimizdeki en güncel yedek ile Hosting firmamızı hemen değiştirebiliriz.

Web Site Yedeği Yok ise

Eğer Web sitemizin yedeği yok ise üzerine bir bardak su içebilirsiniz.
Daha önce riski göz önünde bulundurmayarak yedek almadıysak web sitemiz ziyaretçi kaybedebilir ve tüm emeğimiz boşa gidebilir Web hosting firmanıza baskı yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer sunucuya erişimleri var ise hemen sitenizin yedeğinin olup olmadığını sorabilirsiniz. Web sitenizi bir şekilde açtırmaya bakın

Konunun başında belirtilen önlemleri almadığımızı varsayacak olursak Bakıma alınan sunucu açılana kadar beklemekten başka çaremizin olmadığını belirtelim.

 Eğer sunucu açılmaz ise, web sitemizin yedeği yok ise, Paylaşımlı hosting hizmeti sunan firmaların kullanıcıya özel Web site yedekleme yükümlülüğü olmadığından Web sitemizi sıfırdan kurma girişimlerine başlamamız gerekebilir.

Web Site Yedeği var ise

Web sitemizin ziyaretçi kaybetmemesi için hiçbir zaman bakıma alınmayacak Hosting firmalarından birini tercih ederek Web sitemizi Yeni Hosting firmasının açacağı hosting’e taşıma işlemlerine başlayabiliriz.

  • 1. Aşama : Yeni hosting firmasına Web sitemizin cpanel yedeğinin olduğunu belirterek sitemizin yedeğinin Hosting firması tarafından Hosting sunucusuna yüklenip yüklenemeyeceğini sormamızda fayda var Eğer firma yedeğimizi hosting açacağı Sunucuya yükleyecek ise Yeni Hosting satın alma işlemini gerçekleştirebiliriz.
  • 2. Aşama : Elimizdeki Güncel Cpanel yedeğini Cpanel hostingi sunan hosting firmasına ileterek sitemizin hızlı bir şekilde yeniden aktif olmasının işlemini başlatabiliriz.
  • 3. Aşama : Web sitemizin yeni bir hosting firmasının sunucularında aktif olabilmesi için alan adı aldığımız firmanın alan adı yönetim paneline girerek Name server yönlendirmesini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Yukarıdaki 3 işlem sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildikten sonra Web sitemiz maximum 24 saat içerisinde tekrar aktif olacaktır.

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x