Online içerik Nedir ? Yazarlık – Editörlük – Ajanslar

12 Nisan 2020
120
Bakıldı

Online içerik mesleğini öğren yazarlık ile kazanç sağla. Online içerik nedir? diye merak ediyorsan Ajanslar ve Editörlük ile ilgili kısımları detaylı inceleyebilirsin

Dijital Dünya’da yerini alan Online içerik bir web sitesinde blog sosyal medya vb. yerlerde yayınlanan metinsel, işitsel veya görsel içeriğin toplamını ifade etmektedir. Online İçerik Web Metinlerinin resimler, Özel mesajlar, ilgili konu verileri, ses ve video dosyaları ile zenginleştirilmiş herhangi bir içerik öğesi anlamını taşımaktadır.

Online İçerik ne anlama geliyor?

Online içerik Markaların özellikle son zamanlarda sıklıkla kullandığı Yazı yazma yöntemiyle web sitelerine trafik oluşturmanın arkasındaki anahtardır. 

Başarılı bir web sitesi için ilgi çekici içerik oluşturmanın yanı sıra akıcı ve anlaşılabilir ilgili kategorilere uygun biçimde Online içerikler hazırlanarak yayına alınmaktadır.

 Ayrıca, arama motorları için web içeriğini online içerik ile optimize etmek önemlidir, böylece arama için kullanılan anahtar kelimelerde çok hızlı yanıtlar alınarak etkileşim sağlanmaktadır.

Online içerik Yazarlığı Kitap Önerisi

Takipçilerimin bu konu hakkında ciddi mana’da yol katedebilmesi adına bir kitap önerisinde bulunmak istiyorum. Online içerik Konusunda Türkiye’de ilk ve tek yazılmış olan Kitabı alıp okumanızı tavsiye ediyorum.

Kitap Yazarı : Dr. Sertaç Dalgalıdere
Kitap adı : Online içerik yazarlığı
Alt Başlık : Uzmanlar ve yeni Başlayanlar için Yeni Nesil iş Modeli
Yayın evi : İskenderiye Yayınları

Ücretsiz Online İçerik Yazarlığı Eğitimi

Online içerik hakkında detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz, Ücretsiz en iyi Online eğitim alabileceğiniz Kuruluş olarak istanbul işletme enstitüsü’nü öneririm. Burada Yukarıdaki Kitap önerisini sunduğum Dr. Sertaç Dalgalıdere Hocamız Eğitim vermektedir.

Online eğitimlerin Tarihlerini ve saatlerini not alarak eğitimlere katılmanızı öneririm. Eğitimler tamamen ücretsizdir. Online içerik yazarlığı eğitimi dışında bir çok eğitimden’de faydalanabilirsiniz.

Ücretsiz Online içerik Yazarlığı eğitimi yazdığınızda google arama motorunda en üst’de yer almaktadır.

Online içerik ve Basit Makale arasındaki farklar

İki temel web içeriği türü vardır:

Basit Makaleler : Web sayfasına metin blokları olarak veya resimler içinde eklenir. Web 2.0’da En iyi yazılı içerik olarak nitelendirilmektedir.
intihal içermeyen benzersiz metinsel web içeriği olarak adlandırılmaktaydı.
Günümüzde bir çok seo uzmanı tarafından henüz kullanılmaya devam etmektedir. 

Etkileşim aldığı aşikar fakat Online içerik kadar etkileşim oluşturmadığını belirtelim. Metin ve görsel ile desteklenen Basit makaleler, okuyucuların aradığı konu hakkında bir takım bilgilere erişmesine yardımcı olmaktadır. Dahili ve harici bağlantılar da içermektedir.

Online içerik : Bir başka web içeriği de Web 3.0’ın vazgeçilmezleri haline gelen Multimedya ile süslenen ve akıcı konuşma dili ile hazırlanan web içeriğidir. Basitçe söylemek gerekirse, potansiyel müşteriler ve müşterilere Pazarlanan ürünü, yada hizmeti, direk satışa sunmadan, detaylı ( ilginç ve heyecan verici ) bilgiler ile özel iletişim kurma sanatı sayesinde satış yapma tekniğidir.

Online İçerik, zenginleştirilebilmektedir. Hazırlanan içeriklerde Metin, video, ses, görüntüler ile zenginleştirilerek kullanıcıların hızlı bir biçimde doğru bilgi alabilmeleri hedeflenmektedir. Onlin İçerikler bloglar, e-postalar, sosyal medya, web sitesi sayfaları Aracılığıyla ziyaretçilere, potansiyel müşterilere, müşterilere ve bir markanın tanıtımcılarına sunulmaktadır.

Online içerikler nasıl zenginleştirilebilir ?

 • Animasyonlar: Flash, Ajax, GIF görüntüleri ve diğer animasyon araçlarının yardımıyla online içeriklere animasyonlar eklenebilir.
 • Görüntüler: Görüntüler, multimedyayı web sitelerine dahil etmek adına en popüler seçenek olarak kabul edilir. Küçük resim, fotoğraflar ve hatta çizimler bir tarayıcı veya grafik düzenleyici ile oluşturulabilir. Kullanıcıların hızlı bir şekilde indirebilmeleri için görüntüleri optimize etmeniz önerilir.
 • Ses: Web sitesinin istenebilirliğini artırmak için web içeriği olan online içeriğin zenginleştirilmesi adına konuya ilişkin farklı ses dosyası türleri eklenebilir.
 • Video: Online içeriği zenginleştirebişeceğiniz En popüler multimedya içeriğidir; ancak, video dosyaları eklerken yayıncılar çeşitli tarayıcılarda vidolarının etkin olduklarından emin olmalıdır.

Bir Markanın oluşturduğu web sitesinden başarılı bir şekilde verim alabilmesi için artık Online içerik yönetimi ön plan’da tutulmaktadır. 

Online İçerik Yazarlığı ile Kazanç Sağlayabilirsiniz

Web içeriklerinde yayınlanacak Online içerikleri yönetmek için Online içerik editörleri ile çalışılması gerekir. Dijital Dünya’nın vazgeçilmezleri arasında yerini alan Markalar tarafından özellikle tercih edilen Online içerik ve Online içerik ajansları Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de faaliyetlerine başlamıştır.
Yaklaşık 2 yıldır Maksimum 5 bilindik Online içerik ajanslarında Online içerik Editörleri görev almaktadır.

Kazanç durumları hakkında bilgi

Online içerik Yazarları Evden çalışabilir;

Online içerik editörlüğünü her iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. isterseniz özgür olarak hiç bir online içerik ajanslarına bağlı kalmadan internet ortamında yada referanslarınız aracılığı ile iş alarak evinizden çalışabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

Diğer çalışma şekli ise yine evden çalışarak Online içerik ajanslarının Web sitelerine üye olarak, sizin adınıza açılacak panel üzerinden görev tanımlarını tamamlayarak iş alabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

Türkiye’deki Online İçerik Ajansları;

Türkiye’de henüz bu mesleğin yeni olmasına rağmen bu işleri profesyonelce tamamlatmak isteyen kurum ve kuruluşlara hizmet veren online içerik ajansları bulunmaktadır. Zaman’la çoğalacağını belirtmek isterim.

Türkiye Online içerik Pazarlama konusunda Deneyimli Online İçerik Editörleri ile çalışma sağlayan Kolay anlaşılabilir ve etkili panellere sahip Öneride bulunabileceğim Online içerik ajanslarını belirtiyorum

 • İçerik Evreni
 • İçerik Bulutu
 • Wordapp
 • Süper İçerik
 • içerik yazdır

Online İçerik Yazarları Kazanç Durumları;

Online içerik editörlerinin Online içerik hazırlama işinden elde ettikleri kazanç ortalamaları belirsizliğini korumaya devam ediyor.
Bu durum çalışma şekillerine bağlı olarak kazançlarda değişiklik oluşturuyor.

Online içerik editörleri Dijital Dünya kapsamında bir çok Avrupa ülkelerinde de genellikle evden çalışmaktadırlar.
Bu sebeple sabit bir maaşlarının henüz olmadığı biliniyor.
Online içerik editörünün ay’da ortalama kaç adet Online içerik oluşturacağına bağlı olarak kazancı değişir.
Editörün hangi ajansla çalıştığına bağlı olarak kazancı değişir.

Online İçerik Ajansları Ödeme biçimleri;

Online içerik ajansları hazırlanan online içerik adetine göre para ödemektedir. Firmalar’dan Wordapp hariç diğerleri TL olarak ödeme yapmaktadır.

Online içerik ajansları genellikle aşağıdaki kriterler doğrultusunda kazanç elde ettikleri için ödemeleri komisyon bazında yada hazırlanan içerik adetine ve kelime sayısına göre gerçekleştirmektedir.

Online içerik Türleri ve Paylaşım Mecraları;

 • Kısa Blog içeriği Minimum 350 Kelime
 • Blog içeriği Minimum 500 Kelime
 • Uzun Blog içeriği Minimum 1000 Kelime
 • Liste İçeriği Minimum 350 Kelime
 • Kategori Açıklaması Minimum 500 Kelime
 • Ürün Açıklaması Minimum 500 Kelime
 • Meta İçeriği Maksimum 350 Kelime
 • Web Site Sayfa içerik Minimum 300 Kelime
 • Tek Sayfa içerik ( Landing Page ) Minimum 200 Kelime
 • Basın Bülteni
 • Facebook içeriği
 • Twitter içeriği Maksimum 140 Karakter
 • Özgeçmiş Minimum 1000 Kelime
 • Biyografi ( Kimdir ) Yazısı Minimum 1000 Kelime

Online içerik Ajansları Yazarlar’da hangi kriterleri arıyor;

Online içerik ajansları birlikte çalışacakları Online içerik editörlerinde Online içerik yazısını akıcı yazabilme yeteneğini ön plana almaktadırlar. Ayrıca bir takım kriterlerde aranmaktadır.

Aşağıda belirteceğim kriterlerin sizde olup olmadığını anlayabilmeleri için üye olacağınız sistemlerde eğitim ve görevlerle belirlemektedirler.

Bu kriterler içerisindeki önemli başlıkları belirtelim.

Online içerik Hazırlayacak editörün kesin Mesai saatleri yoktur. Editörlerin Esnek çalışma saatleri vardır. Ajansın belirleyeceği kriterler ve zaman doğrultusunda istenilen online içerikleri hazırlayabilmektedirler.
Her bir online içerik Ajanslar nezninde görev olarak nitelendirilmektedir.
Size verilen görevin zamanında bitirilmesi ve Online içeriğin özgün olması ilk koşuldur.
Hazırlanan tüm online içerikler Ajanslar’da çalışan Online içerik Kontrol Editörleri tarafından kontrol edilmektedir. Hazırlanan Online içerik yazılarının Özel Özgünlük kontrol araçları ile kontrol edildiğini belirtmek isterim. Hata olması durumunda düzeltilmesi istenmektedir.

Online İçerik eğitici, ilham verici, değerli ve kitlenin ihtiyaçları, zorlukları, ilgi alanlarıyla oldukça ilgili olmalı ve bir şirketin ürünlerine veya hizmetlerine hedeflenen kesimin ilgi duymasını tetikleyecek üzere tasarlanmış olmalıdır.

Online İçerik Pazarlaması önemlidir, çünkü siteye doğru insanları çeker, Doğru insanları müşteri adaylarına, daha sonra müşterilere ve son olarak markanın tanıtımcılarına dönüştürür. Böylece marka hakkındaki farkındalığı artırmaya yardımcı olur, Online içerik siteye trafik yönlendirerek satışları artırır ve izleyiciler arasında güven oluşturur.

Online içerik konusunda takıldığınız bir nokta olursa çekinmeden soru sorabilirsiniz.

0 0 oy
Makale Değerlendirmesi
Puan
Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 0 Average: 0]
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi yazmak ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x