Yarasa Gübresi Nedir?

6 Aralık 2020
Yarasa Gübresi
392
Bakıldı

Yarasa Gübresindeki fosfor bitkilerinizde tohum oluşumunu ve çiçeklenmeyi teşvik ederken, potasyum da bitkilerinizin sıvı içeriğini ve besin maddelerini daha etkili bir şekilde taşımasına yardımcı olur.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Türkiye yarasa gübresi üreticilerinin anlatımları ve araştırmalarım doğrultusunda bu gübrenin tamamen doğal bir ürün olduğunu öğrendim. Araştırmalarıma göre Mağaralardan toplandığını gözlemledim.

Yarasa Gübresi Nedir?

Yarasa gübresi, esasen yabani böcek yiyen yarasalardan toplanan yarasa Enzimlerden oluşur. 18. yüzyılda, Yarasa enzimleri barut yapmak için yarasa mağaralarından aktif olarak toplanmıştır.

Aslında, Geçmiş zamanlarda Mayın yapabilmek adına yarasaların enzimlerini toplamak için gerçek Yarasa Mağaları oluşturulmuş!

Günümüzde popüler olarak bitki yaşamı için organik gübre olarak kullanılmaktadır. Bitkileriniz için besleyici bir yem olmasının yanı sıra bahçe toprağınız için bir şartlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Uygulandığında, bitkinizin büyümesini ve yapısını iyileştirecektir.

Toz Gübre Örneği;

Toz Yarasa Gübre görüntüsü

Yarasa Gübresi Nedir? diye merak edenler için; Kısaca şu özeti belirtebilirim. Ayrışma sürecini önemli ölçüde hızlandırdığı için inanılmaz bir kompost aktivatörü olarak görev alır. Biraz pahalı olmasına rağmen, bitki büyümesi üzerinde uzun süreli olumlu bir etkiye sahip olması, onu kesinlikle tüm bahçıvanlar için sağlam bir yatırım haline getiriyor.

Yarasa Mağarasından Görüntüler

Aşağıda Türkiye’de bir mağaradan çekilmiş Fotoğraflar yer almaktadır. Fotoğrafları Türkiye’de üretim gerçekleştiren bir firmadan temin ettim.
Yarasa Mağarasının dış fotoğrafları ve mağara içinden görüntüler yer almaktadır. Bahsedildiği üzere Gübreler dağ şeklini almış içeride Ciddi insan gücü ile çıkartılmaktaymış. Parkur ve çelik halatlı asansörler sayesinde Yarasa Gübresi Big bag çuvallara koyularak yukarıya çıkartılmaktaymış.

Yarasa Gübresinin 3 Önemli Faydası

Yarasa Enzimi ile elde edilen Gübrenin önemli muhteşem faydaları şunlardır:

Güçlü Besinler;

Bu Gübre bitkinizin gelişimi için faydalı olan besinlerle doludur. Yarasaların Enzimlerinden elde edilen gübre genellikle 10-3-1 oranında azot, fosfor ve potasyum içerir. Bunlar en çok kullanılan 3 bitki besin maddesidir.

Bu Gübrenin yüksek nitrojen içeriği, bitkinizin yapraklarının sadece birkaç gün içinde daha koyu yeşil olmasına yardımcı olur. Yarasa Enzimini bu kadar etkili ve kullanışlı bir gübre yapan da budur.

Bu Gübrenin son zamanlarda özellikle 2020 yılında çok rağbet gördüğünü gözlemledim. Ayrıca 3 yıl öncesine nazaran Yarasa Gübresi Fiyatı biraz değişiklik göstermiş

Yarasa Gübresinin faydasının kanıtlandığı bir kaç örnek fotoğraf;

Gübredeki fosfor bitkilerinizde tohum oluşumunu ve çiçeklenmeyi teşvik ederken, potasyum da bitkilerinizin sıvı içeriğini ve besin maddelerini daha etkili bir şekilde taşımasına yardımcı olur.

Bu Gübre’nin yavaş salınan yapısı, ilk dozlamadan sonra en az iki ila üç ay boyunca bitkilerinize ve bahçe çimlerinize sürekli bir besin kaynağı sağlar.

Toprak İyileştirme;

Yarasa gübresi, bahçe toprağınızın dokusuna fayda sağlayan mikrobiyal eylemler içerir. Ayrıca toprağı zenginleştirme ve drenaj özelliklerini iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ek olarak, yoğun toprakların daha hafif olmasına ve gevşek toprakların bir arada tutulmasına yardımcı olur.

Ayrıca, Yarasa Gübresi topraktan kolayca çıkmaz, bu nedenle toprağınıza ve bitkilerinize tek bir yağmurlu günün ardından yer değiştiren veya inorganik gübrelerden çok daha uzun süre yarar sağlar.

Mikrobiyal Eylem;

Yarasa gübresi bitkilerinize besinlerden daha fazlasını sağlar. Aynı zamanda faydalı mikro organizmalar taşır. Mikro organizmalar, çıplak gözle görülemeyen küçük tek hücreli organizmalardır. Yarasa gübresi içinde bulunan bakterilerin biyoremediasyon yetenekleri vardır.

Bunun esasen anlamı, yarasaların Enzimleri bahçe toprağınızın toksisitesini ortadan kaldırabilmesidir. Ayrıca, bu yararlı bakteriler toprağı gevşeterek su tutma kapasitesini ve hava boşluğunu artırır.

Üstelik bu bakteriler, tehlikeli nematod oluşumunu ve toprak hastalıklarını önleyerek bitkilerinizi korur. Ayrıca, verimli ayrıştırıcılardır, o kadar ki, ayrıştırma sürecini hızlandırmak istiyorsanız, bir kompost yığınına sadece yarasa gübresi eklemeniz yeterlidir.

Bu bakteriler, toprağınızdaki kurumuş organik materyali parçalayacak ve onu bitkileriniz için bir besin kaynağı haline getirecektir. Bu ayrıca bitkilerinizin köklerini aşırı doyurmadan nemi koruyacak bir toprak dokusu oluşturacaktır.

Ne Zaman Kullanılmalı

Dikimden hemen önce Toz Gübreyi toprağa dökebilirsiniz.
Bu serpme işlemi ile bahçe toprağınızın bitkilerinize faydalı besinler sağlamak için yeterince hazırlanmasını sağlayacaktır.

Ayrıca aktif büyüme mevsimi boyunca belirli aralıklarla Sıvı Yarasa Gübresi Köklere ve Yapraklara kullanabilirsiniz. Ağaçlarınızda kullanmayı düşünüyorsanız Ağaçlarınızın yaşına göre Gübrenin kullanım gramajı olduğunu belirtmek isterim. Bunun için uzmanlardan bilgi almanızı öneririm.

Toz Yarasa Gübrelerinin yakma özelliği vardır.

Fazla kullanımlarda Meyve ağaçlarınızı yada fidelerinizi yakabilirsiniz. Toz Yarasa Gübresi Orantılı kullanılmalıdır.
5 1 vote
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x