Google Çekirdek Algoritma Güncellemesini Onayladı

4 Aralık 2020
Google Çekirdek
1981
Bakıldı

Google Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesi olarak adlandırdığı Algoritma güncellemesinin onaylandığını duyurdu. Bu Yıl 3 ncü Algoritma Güncellemesi ile alakalı bilgileri inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Google, Twitter hesabından bir çekirdek temel algoritma güncellemesinin 3 Aralık 2020’de kullanıma sunulmaya başladığını doğruladı. Yılların verdiği deneyimler sayesinde çalışmalarımızın sonucunu görmek adına Bu güncellemeyi uzun süredir bekliyorduk.

Google Çekirdek Algoritma Güncellemesi 3 Aralık 2020

Google, 3 Aralık 2020 Tarihinde Temel Çekirdek Güncellemesi ‘nin kullanıma sunulduğunu Twitter hesabından doğruladı. Bir çok kullanıcı Google Çekirdek Algoritma güncellemesi ile ilgili Twitter’da ve Forumlarda konulara yorumlarını yapmaya başlamış. Şimdi’den olumlu ve olumsuz gerekli ve gereksiz onbinlerce yorum mevcut

Duyuruda belirtildiği gibi, Google’ın güncellemeyle ilgili yönlendirmesi her zaman olduğu gibi aynı kalır.

Bu, takvim yılının üçüncü Google Çekirdek Algoritma güncellemesi olduğunu hatırlıyorum. Bu güncelleme Diğer güncellemeler arasındaki ortalama süreye kıyasla, son temel güncellemeden bu yana biraz fazla bir süre geçti.

Son çekirdek güncelleme, 4 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanmıştı “Yıldız Savaşları Günü” olarak nitelendirildiği şeyle ilgili olarak yayınlamıştı.

Salgın Bu Güncellemeyi geciktirdi mi ?

Muhtemelen salgın, Google’ın bir sonraki temel güncellemesinin sunumunu geciktirdi. Normalden daha fazla zaman geçtiği için bu, Aralık güncellemesinin etkisinin daha etkili olacağı anlamına gelebilir mi?

Temel bir güncellemenin kullanıma sunulması haftalar sürebileceğinden, bunun cevabını bugün veya hatta yarın bilemeyiz.

Google’dan resmi bir haber duyurunun daha beklenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Algoritmanın etkileri belirli bir zaman sonra etkisini gösterecektir.

Temel Güncellemelerle İlgili Bir Takım Bilgiler

Şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, SEO topluluğunun bu temel güncellemenin duyurulmasına anında verdiği yanıt endişe ve paniktir. Temel güncellemelerin temellerini tazelemek endişelerin bir kısmını gidermeye yardımcı olabilir.

İsterseniz Bu Endişelere bir göz atalım ;

Twitter Yorumları;

Google Tarafından atılan Tweet Türkçe

Google Çekirdek Algoritma Güncelleme Duyurusu

Bugün, yılda birkaç kez yaptığımız gibi, geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi yayınlıyoruz. Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesi olarak adlandırılır. Bu tür güncellemeler hakkındaki rehberliğimiz, daha önce ele aldığımız gibi kalır. Bununla ilgili daha fazla bilgi için lütfen bu blog gönderisine bakın: https://t.co/e5ZQUAlt0G?amp=1

Google Tarafından atılan Tweet Orjinal

R10’da Açılan Konu;

Eskiden daha anlamlı yorumlar ve görüşler olurdu Bu virüs insanların kimyasını değiştirmiş olmalı yada 2020 yılı herkese ağır geldi galiba.

R10 Konusundaki yorumlar için Buraya tıklayabilirsiniz.

Geçmişte Bu işler daha heyecanlıydı.

Geçmişte, SEO’cular ve site sahipleri, temel güncellemeler söz konusu olduğunda en kötüsünü varsayarlardı. Google ne isterse yapmak için ellerinden gelen çabayı gösterirlerdi.
Şimdi ise durum tamamen değişmiş. Yorumlarda genellikle şu soruları görüyorum. Acaba sitem neden dalgalanmaya girdi, Acaba google bizim için ne hazırlamış. Sitelerimiz ne olacak, gibi yorumlar görüyorum. Tabiki içimizde araştırarak en doğru şekilde yıllardır emekler verenler var onlara lafım yok. Bu güncellemeler ile sitelerin son bir kaç aydaki optimizasyon çabaları ödüle laik görülmelidir.

WordPress kurmayı öğrenmiş ama…

Fakat gel görki adam wordpress kurmayı daha dün öğrenmiş. Sürekli Kopyala yapıştır çalışıyor. Hatta bot yazdırmış veri çekiyor sitesine ve kalkmış sitem x kelimede yukarıdaydı dalgalanmaya girmiş. Yahu arkadaşım siten çöp zaten…

Başka bir arkadaş sık sık içerik paylaşıyormuş

Sitede sürekli içerik paylaşıyorum ama sitem bir türlü çıkmıyor Bu güncelleme ile’de çıkacağa benzemiyor yorumu yapan kişiye ulaştım ve sitesini sordum. Dün gece web sitesini inceledim. X bir sektör için Arkadaş sürekli içerik almış iki haftada bir içerik paylaştığını gözlemledim. içerikler özgün sorun yok. Fakat bu arkadaşın makalelerinin hiç birinde link yok iç seo yok. Kategoriler düzgün tanımlanmamış. Etiketler desen başını almış gitmiş. Seo Skoru ise 47 Site hızı çok zayıf
Hayır yani güncel 2020 bir tema bile atsan tema ile uğraşmadan derlesen minimum %60 seo skoru alırsın o güzelim temayı ne hale çevirdin anlamlandıramadım. Döviz eklemiş, Hava Durumu Eklemiş, Saat Eklemiş, Eklemişte eklemiş. Hal böyle olunca çıkamazsın tabi Arkadaşım.
Rencide olmaması adına Site adını yazmıyorum.

Google iki Güncelleme arasında değerlendirme yapıyor

Dün yapılan Google Aralık Çekirdek Algoritma Güncellemesi, temel güncellemelerden olumsuz etkilenen siteler için geçerli olduğunu belirtmek isterim.. Yeni bir temel güncellemeyle Google, son güncellemeden bu yana sitede yapılan değişikliklerin ardından içeriğin nasıl sıralanması gerektiğini yeniden değerlendirecektir.

Gayretle çalışan Mukafatını alır Çaba Sarf etmeyen havasını

Sıralamalarını iyileştirmek için gayretle çalışan siteler, tabiri caizse, talihin tersine döndüğünü görebilir. Öte yandan, içeriklerini optimize etmek için uyumlu bir çaba sarf etmeyen siteler, bu çabayı yansıtan sonuçlar görebilir.

Kesin olan bir şey, gözle görülür bir etkinin olacağıdır. Geniş temel güncellemeler, tüm ülkelerde ve tüm dillerde arama sonuçlarında yaygın olarak fark edilebilir etkiler üretmek üzere tasarlanmıştır.

Temel bir güncelleme çıktığında siteler kaçınılmaz olarak arama sıralamalarında düşüşler veya kazanımlar elde ettiklerini fark edeceklerdir. Arama sıralamalarındaki olumlu veya olumsuz değişiklikler, içeriğin alaka düzeyinin göstergesidir.

Araba Satış sitesinde Turşu satalım dedi :R

Burada kısa bir yorum daha yapmak istiyorum. X bir müşterim Araba satıyor siteyi tamamen ilgili Sektöre endeksli kurgulamışız. Site kelimelerde vs. çıkıyor herşey iyi dönüşler başlıyor. Sonra Müşterim kalkıp bana diyorki ya sitede turşuda satalım… 😀
Yorumu size bırakıyorum..

İçerikleriniz Daha alakalı olursa

İçerik, son çekirdek güncellemeden bu yana daha alakalı hale gelirse, muhtemelen sıralamada daha yukarılara taşınacaktır. Bunun tersi de öngörülebilir

Bir içerik parçasına daha fazla derinlik eklemek, belirli sorgular için ne kadar alakalı olduğu konusunda Google’a sinyaller göndermenin etkili bir yoludur.

Belirli bir konuya yönelik arama ilgisinde genel bir kayma varsa, içerik daha alakalı olarak görülebilir. Örneğin, iş toplantıları hakkındaki içerik, uzaktan çalışmaya yönelikse artık daha alakalı görülebilir.

Son güncelleme sırasında mevcut olmayan yeni yayınlanmış içerik var diyelim
Yeni içeriğin tümü, önceden var olan içeriğe göre yeniden değerlendirilmekteydi.

Google Çekirdek Algoritma güncellemesi ile Şuanki Dalgalanmaların geçici olduğu kanaatindeyim. Önümüzdeki haftalarda sıralamalar ciddi ölçüde değişiklik gösterecektir.

5 1 vote
Makale Değerlendirmesi

Tüm Yorumları

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Senem Aktaş
Senem Aktaş
4 Aralık 2020 17:56

Kutay abi Güzel Makalen için teşekkür ederim.
Bizleri sürekli bilgilendiriyorsun emek veriyorsun çok teşekkürler

1
0
Would love your thoughts, please comment.x