Instagram’da Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

21 Kasım 2020
Instagram'da Sponsorlu Reklam
1771
Bakıldı

Instagram’da dönüşüm alabilmek adına Sponsorlu reklam vermek isteyen kullanıcıların en çok merak ettiği soruyu yanıtladım. Instagram’da Reklam nasıl verilir

Bu yazıyı derecelendirin!
[Total: 1 Average: 5]

Facebook, insanları aile ve arkadaşlardan gelen içeriklerle buluşturmaya yeniden odaklandırırken, Instagram, etkileşimin yüksek, takipçilerin markaya bağlı olduğu ve gerçek iş hedeflerine ulaşılabilen ” markalar için yeni yuva” haline geldi . Bu makale’de Instagram’da Sponsorlu Reklam konusuna değineceğiz

Instagram’da Bilmeniz gereken Kritik Bilgiler

Instagram’da gelir elde edebilmek ve iş için nasıl kullanacağınız hakkında bilmeniz gereken kritik bilgiler. ister yeni başlıyor olun ister sadece mevcut stratejinizi iyileştirmek isteyin. Instagram’da Sponsorlu Reklam vermek için Bu bilgi işinize yarayacak.

1. Adım: Instagram işletme hesabı edinin

Halihazırda markaya uygun içeriğe ve yerleşik bir takipçiye sahip kişisel bir Instagram hesabınız varsa, bunu bir Instagram işletme hesabına dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bu, tüm iş özelliklerine erişmenizi sağlar ancak mevcut takipçileriniz için geçişi sorunsuz hale getirir.

Instagram’da Sponsorlu Reklam verebilmek için Ayrıca yepyeni bir Instagram işletme hesabı oluşturmayı da seçebilirsiniz. Mevcut bir kişisel hesabınız yoksa veya kişisel hesabınız işletmenizi doğru bir şekilde temsil etmiyorsa yeni hesap oluşturmak en doğru seçimdir

Sıfırdan bir Instagram işletme hesabı nasıl kurulur

 1. iOS, Android veya Windows için Instagram uygulamasını indirin
 2. Uygulamanın açın Telefon numaranız yada E-postanız ile Kayıt olun
 3. Burada önemli olan Reklamları Facebook Business üzerinden kurgulamaktır.
  Bu doğrultuda E-posta adresinizi girin ve İleri’ye dokunun
 4. Instagram işletme hesabınızı Facebook İşletme Sayfanıza bağlamak istiyorsanız, kaydolmak için Yeni bir yönetici e-posta adresi kullandığınızdan emin olun veya Facebook ile Giriş Yap’a dokunun.
 5. Eğer instagrama normal bir şekilde üye olmak istiyorsanız. Kullanıcı adınızı şifrenizi girdikten sonra profil bilgilerinizi doldurun ve kayıt işlemini tamamlayın
 6. Instagram’da bir oturum açtıysanız Artık bir işletme hesabına dönüştürmeye hazır kişisel bir Instagram hesabınız var. Aşağıdaki adımları izleyerek devam edin.

Kişisel bir Instagram hesabını bir işletme hesabına dönüştürme

 1. Uygulamada yeni oluşturmuş olduğunuz kişisel Instagram hesabınıza giriş yapın.
 2. Profilinize gitmek için profil simgesine dokunun.
 3. Profilinizin sağ üst köşesindeki üç satırlı simgeye dokunun, ardından ekranın sağ alt köşesindeki Ayarlar’a dokunun
 4. İşletme Profiline Geç’e ve ardından Devam’a dokunun.
 5. (İsteğe bağlı) Instagram işletme hesabınızı Facebook işletme sayfanıza bağlamak istiyorsanız, bunu yapmak için yönergelerdeki istemleri izleyin.
 6. İletişim bilgileri ekleyin: İş için Instagram hesabınız bir e-posta adresi, telefon numarası veya fiziksel bir adres (veya bunların tümünü) içermelidir.

Reklam Vermeye Başlamadan önce Yapılması Gerekenler

Facebook Business Suite Uygulaması reklam vermek ve reklamlarınızın analizini gerçekleştirebilmek için facebook tarafından geliştirilmiş olan işlerinizi kolaylaştıracak yeni bir uygulamadır.

Reklamlarınıza başlamadan önce Öncelikle Facebook Business Suite Uygulamasını indirin

Facebook ile İnstagram hesabınızı birleştirdiyseniz Facebook Business Suite uygulaması ile hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Hem paylaşımlarınızı hemde reklamlarınızı bu uygulama ile kontrol ve analiz edebilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanımlayın

Instagram’da ne tür içerik yayınlayacağınıza karar vermeden önce, reklamlarınızı kimin göreceğini düşünmeniz gerekir.

Instagram kullanıcılarının büyük çoğunluğu 35 yaşın altındadır erkek ve kadın kullanıcılar arasında oldukça yakın bir bölünme vardır. Amerika Birleşik Devletleri en fazla Instagram kullanıcısına sahiptir ve onu Hindistan, Brezilya, Endonezya takip etmektedir.

Ülke Olarak En Fazla Instagram kullanıcısına sahibiz.

En Fazla Kullanıcılar arasında Ülkemiz Türkiye’de bulunmaktadır.
Bu, başlamanız için iyi bir bilgi, ancak markanıza özgü bir hedef kitle tanımlamak için bu genel Instagram demografisinin ötesine geçmeniz gerekiyor.

Öncelikle Bütçenizi Doğru orantıda Belirleyin

Instagram’da Sponsorlu Reklam dönüşünden potansiyel müşterilere çok para harcamamak adına Hedef kitle belirmeden önce bütçenizi belirlemelisiniz, herhangi bir pazarlama aracı için pazarlama stratejinizin en önemli bölümlerinden biri olduğundan, Hedef kitle ayrıntılarına dikkat etmelisiniz.

İşte kısa ve özgün notlar:

 • Sizden ürünlerinizi hangi kitlenin satın aldığını belirleyin.
 • Sizi kimin takip ettiğini öğrenmek için diğer sosyal medya kanallarınızdaki analizleri kontrol edin
 • Bazı kapsamlı rakip araştırmaları yapın.
 • Rakiplerinize ulaşarak reklam bütçelerini öğrenmeye çalışın
 • Küçük ölçekli işe yeni başlamış reklam veren rakiplerinizden bilgi edinmeye çalışın
 • Bodoslama Reklam vermeyin
 • Öncelikle Rakiplerinizi araştırın nasıl bir kitleye sahip olduklarını öğrenin
 • Markanız için net bir değer beyanı oluşturun
 • Hedef kitlenizin kim olduğunu anladıktan sonra, sizden ne tür içerik görmek istediklerini tespit edin
 • Kendi hesaplarında ne tür içerik yayınlıyorlar? Rakipleriniz veya benzer markalarla nasıl etkileşim kuruyorlar?

Reklam Vermeye Başlayabilirsiniz

Eğer yukarıdaki analizleri gerçekleştirdiyseniz Elinizde yeteri kadar veri ve analiz bilgisi var ise aşağıdaki adımları uygulayarak reklam vermeye başlayabilirsiniz.
Facebook Business Suite uygulamasını açın ve instagram hesabınızı facebook hesabınız ile birleştirin. İnstagram hesabınız’da Instagram işletme hesabınız ve Facebook’ta ise işletme sayfanızı birleştirmelisiniz.

Aşağıdaki Adımları takip ederek reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Instagram’da Facebook business suite ile Reklam Verme #ADIM 1

Yukarıdaki görsel Facebook Business Suite uygulamasının Giriş ekranıdır Burada Orta kısım’da Yakındaki Reklamlar Başlığı altında Create Ad. linkine tıklayarak Hedef Kitle Ekranına geçebilirsiniz.

Instagram’da Facebook business suite ile Reklam Verme #ADIM 2

Karşınıza çıkan bu ekran’da Reklam verebilmeniz için bir çok kriter yer almaktadır. Size en uygun seçeneği seçerek hedef kitlenizi oluşturabilir ve reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda Reklam verirken hedef kitle bilgileri hakkında detaylı bilgiler aktaracağım.
Takipte kalmanız dileği ile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir